• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

SZAMBA! - Problem nie tylko świetlic

szambo jelonki miniaturaOd jakiegoś czasu do Urzędu Gminy w Rychlikach napływały informacje o niewystarczającej pojemności istniejącego zbiornika bezodpływowego na nieczystości przy Świetlicy Wiejskiej w Jelonkach. W ramach Funduszu Sołeckiego zaplanowane zostały na ten cel pieniądze w budżecie na rok 2020.

Plan obejmuje wykonanie zbiornika bezodpływowego o większej pojemności, jednak podniosły się głosy proponujące wykonanie tzw. przydomowej oczyszczalni ekologicznej. Niestety może się okazać, że nieregularny dopływ ścieków spowoduje nieprawidłową pracę takiej oczyszczalni, dlatego w dniu 20.02.2020 r. zorganizowane zostało spotkanie w Jelonkach, w którym uczestniczyli mieszkańcy Jelonek, Wójt Zbigniew Lichuszewski wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz zaproszony doświadczony projektant p. Jarosław Pawłowski z Pasłęka. Potwierdził on nieefektywność zastosowania oczyszczalni tzw. przydomowej dla tego typu obiektów, tym bardziej że uproszczone procedury budowy urządzenia dotyczą jedynie osób fizycznych. Gmina musi wykonać pełną dokumentację budowlaną z uzgodnieniami i pozwoleniami, co wydłuża czas ale przede wszystkim generuje koszty związane z mapą do celów projektowych i projektem budowlanym, co właściwie mogłoby już pochłonąć przeznaczony na to budżet. Zaproponowano zastosowanie po prostu nowego większego zbiornika, co wymaga jedynie prostego zgłoszenia a nie generuje dodatkowych kosztów dokumentacji. Następnego dnia odbyło się spotkanie z wykonawcą, który zaproponował również możliwości rozwiązań, czekamy na projekty.
Warto przy okazji nadmienić, że również w ramach Funduszu Sołeckiego planowana jest wymiana zbiornika bezodpływowego przy Świetlicy w Świętym Gaju.

 

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek