700 lat Rychlik w Itzehoe
Na zaproszenie Pasłęckiego Towarzystwa Powiatowego (Kreisgemeinschaft Preussisch Holland) przebywała w dniach 10-11-12.09.2010 w Itzehoe (Schleswig-Holstein) delegacja Rychlik pod przewodnictwem wójta Henryka Kiejdo. W skład delegacji wchodziła także vice-przewodnicząca Rady Gminy Danuta Żółtowska, nauczycielka języka niemieckiego Jolanta Ryś oraz elbląski historyk Lech Słodownik. Było to już kolejne spotkanie dawnych mieszkańców Pasłęka i okolic, ale tym razem jednocześnie jubileuszowe, bo prawie w całości poświęcone 700-leciu dziejów wsi Rychliki.
W czasie dwudniowych uroczystości, przedstawiciele władz miasta i powiatu Itzehoe oraz Krempe zaprezentowali kilka ciekawych referatów związanych tematycznie ze współpracą miast partnerskich, zwłaszcza Pasłęka i Itzehoe. Wspominano kilkakrotnie ostatnie jubileuszowe uroczystości w Pasłęku poświęcone 20-leciu partnerstwa oraz odsłonięcie tablicy przy „Rondzie Itzehoe”. Drugi dzień spotkań poświęcony był w całości 700-leciu Rychlik. W imieniu społeczności wsi i gminy zebranych gości powitał wójt Henryk Kiejdo, który wręczył organizatorom egzemplarze wydanej ostatnio monografii Rychlik. W swym krótkim wystąpieniu H. Kiejdo, mówiąc o powojennych dziejach mieszkańców Rychlik, zacytował słowa Jana Pawła II, że „cierpienia nie można zważyć” i ma ono jednakowy wymiar u wszystkich ludzi. Następnie historyk Lech Słodownik wygłosił okolicznościowy referat związany z dziejami wsi, ostatnimi uroczystościami jubileuszowymi oraz jego własnymi refleksjami na temat powojennej historii swych rodzinnych Rychlik. Nasza delegacja została zaproszona przez obecnego burmistrza miasta Krempe – p. Volkera Haack’a na krótkie zwiedzanie tego małego, ale pięknego miasteczka. Szczególne wrażenie na gościach z Rychlik zrobił średniowieczny ratusz, gdzie w 1963 r. podpisano umowę patronacką miasta Krempe nad dawnymi mieszkańcami Rychlik oraz …. Reichenbacher-Straße, czyli Ulica Rychlicka! Zwiedzono również muzeum Towarzystwa Pasłęckiego w Itzehoe, którego zbiory zrobiły duże wrażenie na D. Żółtowskiej, pracującej obecnie nad uruchomieniem izby regionalnej w Jelonkach. W kameralnych rozmowach uściślono wstępne warunki porozumienia partnerskiego Rychlik i miasta Krempe. Już teraz można przypuszczać, że współpraca ta będzie odbywała się na płaszczyźnie wymiany młodzieży szkolnej, wymiany kulturalnej, nauki języka niemieckiego oraz współzawodnictwa sportowego. Zwłaszcza ten ostatni element współpracy może okazać się istotny, gdyż Krempe dysponuje imponującym zapleczem sportowym, włącznie z krytą pływalnią.
W ciągu dwóch dni odbyło się wiele ciekawych spotkań i rozmów okraszonych muzyką orkiestrową, występami chóru męskiego, który odśpiewał pieśń o „Pasłęku, mieście nad Wąską”. Wśród wielu dawnych przyjaciół i szacownych gości był m.in. Fritz Graf zu Dohna-Schlobitten, syn ostatniego właściciela majoratu w Słobitach. Pod względem organizacyjnym spotkanie w Itzehoe było wzorowo przygotowane, przy czym szczególny honor w tym zakresie trzeba oddać małżeństwu – Monice i Bernd’owi Hinz’om. Dodać należy, że obecna była również delegacja Mniejszości Niemieckiej z Pasłęka pod przewodnictwem p. Inge Obialla.
{gallery}10/17{/gallery}