Bezpieczne wakacje
Lato w pełni, zakończenie roku szkolnego tuż tuż, termin urlopu ustalony, pogoda dopisuje, więc to chyba najwyższy czas, aby rzec słów kilka o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego wypoczynku. Co zrobić, aby nadchodzące dwa miesiące były nie tylko fantastyczna przygodą, ale też czasem spędzonym bezpiecznie? Czego unikać, aby do pracy czy szkoły po wakacjach wrócić całym i zdrowym? Najczęściej odpowiedź na te pytania jest w nas samych, w naszym doświadczeniu i zdrowym rozsądku. Warto jednak czasem przypomnieć sobie właśnie te podstawowe zasady, jakimi powinniśmy kierować się w trakcie organizowania wakacyjnego wypoczynku. Oczywiście nieco inaczej przebiegały będą przygotowania do wakacji spędzanych w domu, inaczej zaś do takich związanych z wyjazdem. Wydaje się, że ci, którzy decydują się na wakacje „domowe” mają nieco łatwiej, ale czy zawsze? Czasami zorganizowanie wakacji w domu wymaga więcej kreatywności i zaangażowania niż zorganizowanie tych „wyjazdowych”.
Wynika to przede wszystkim z tego, że wakacje w domu organizujemy najczęściej sami, natomiast organizację wakacyjnego wyjazdu w zdecydowanej większości przypadków powierzamy wyspecjalizowanych firmom czy biurom podróży. Organizując najmłodszym wakacje w domu warto wesprzeć się ofertami lokalnych instytucji, które nie tylko zapewnią opiekę i bezpieczeństwo, ale też zorganizują czas naszym pociechom. Udział w półkoloniach czy różnego rodzaju zajęciach oraz warsztatach, oferowanych przez miejscowe świetlice, ośrodki kultury i stowarzyszenia może być ciekawą alternatywą dla przesiadywania przed komputerem. Ciekawi ludzie, nowe przyjaźnie, wyjazdy, wspólne zabawy to tylko niektóre atrakcje czekające na tych, którzy zdecydują się wyjść z domu i skorzystać z miejscowych, zorganizowanych form wypoczynku. Decydując się natomiast na wakacyjny wyjazd trzeba pamiętać, aby odpowiednio się do niego przygotować. Bezwzględnie należy przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu i jego wyposażenie oraz właściwie zaplanować trasę przejazdu. W tym przypadku „właściwie” oznacza w taki sposób, aby nigdzie się nie spieszyć, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym jak największy komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Pamiętajmy też, aby „mierzyć siły na zamiary” – świadomość własnych ograniczeń może ustrzec nas przed niepotrzebnymi problemami. Wszak kilkanaście godzin spędzonych za kierownicą, często w trudnych i zmiennych warunkach drogowych, to nie to samo, co codzienny dojazd do pracy. Im większa będzie nasza świadomość i rozwaga, tym bezpiecznej dojedziemy na wakacje i z nich wrócimy. Warto też zadbać o właściwe zabezpieczenie naszego dobytku, bo okres wakacji to czas wzmożonej aktywności między innymi włamywaczy i złodziei. Tutaj, jak nigdzie indziej, sprawdza się powiedzenie „Jak dobrze mieć sąsiada”. Pamiętajmy, że żaden system alarmowy czy monitoring nie zabezpieczy tak skutecznie naszego domu czy mieszkania jak czujny sąsiad.
Życząc wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku, niezależnie od tego, czy spędzanego na miejscu, czy na wyjeździe, zwracam się z prośbą o rozsądek i rozwagę we wszystkim co robimy. Niech nadchodzące wakacje będą nie tylko udane ale też, a może przede wszystkim, bezpieczne.
Zastępca Komendanta
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski