Skip to main content

Niecodzienna uroczystość

W miniony piątek w świetlicy wiejskiej w Jelonkach miała miejsce niecodzienna uroczystość – wieczornica związana z Dniem Odzyskania Niepodległości, jaką wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Jelonkach przygotowały panie: Anna Dudowicz i Joanna Szponar. Program słowno – muzyczny pt. „Polska – Ojczyzna – Niepodległość” w wykonaniu dzieci, jak również blask wielu płonących świec, stanowiących swego rodzaju tło, a jednocześnie będących symbolem pamięci dla tych, którzy polegli w walce o wolność, dostarczyły mnóstwa wzruszeń licznie zgromadzonym mieszkańcom wsi...

Czytaj dalej

Spotkania ze sztuką

W dniu 19 listopada 2007 roku klasę I Szkoły Podstawowej w Rychlikach na zaproszenie wychowawcy p. L. Żuk odwiedziła hafciarka, p. Teresa Maciejko, rozpoczynając tym samym cykl zajęć o wspólnym tytule „Spotkania ze sztuką”. Pani Teresa zaprezentowała w ciekawy sposób swoje prace o tematyce bliskiej maluchom. Dzieci pilnie słuchały i miały okazję przyglądać się, w jaki sposób powstaje haft krzyżykowy, poznały narzędzia niezbędne do pracy – słowem odkrywały tajniki tej trudnej sztuki.

Czytaj dalej

Święto Niepodległości

W 1918 roku po 123 latach zaborów państwo Polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. 11listopada w Compiegne we Francji podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. Rada Regencyjna tego samego dnia, przekazała w ręce Jozefa Piłsudzkiego – jako tymczasowego naczelnika państwa – całą władzę cywilną i wojskową, a następnie rozwiązała się.

Czytaj dalej

Ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek OSP

W dniu 20.10.2007r., w godz. 10,00 do 12,30, na polecenie Wójta gminy Rychliki odbyły Ćwiczenia taktyczno-bojowe na obiekcie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego „KANIA” w Rychlikach. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP typu S z terenu gminy Rychlik. Tematem ćwiczeń było prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie zakładu, obrona budynków będących w sąsiedztwie,

Czytaj dalej

Dzień Papieski

16 października to dzień, kiedy w całym kraju wspominano postać Polaka wszechczasów – papieża Jana Pawła II. Do obchodów Dnia Papieskiego włączyli się również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jelonkach. Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo różańcowe prowadzone przez uczniów oraz msza święta w kościele parafialnym w Jelonkach. Następnie licznie zgromadzeni w świątyni mieszkańcy wsi mogli obejrzeć „Kielich światła” – przedstawienie, które wraz z dziećmi przygotowała inicjatorka tego niecodziennego dnia – pani Anna Olejnik.

Czytaj dalej

Festyn „Jesteśmy razem”

Festyn rodzinny pod hasłem „Jesteśmy razem” rozpoczął się punktualnie o godz. 12.00 na boisku sportowym w Rychlikach. Gości przywitał Wójt Gminy – pan Henryk Kiejdo. Celem naszej imprezy była próba integracji wszystkich sołectw z naszej gminy. Na boisku stawiły się sołectwa z Kwietniewa, Jelonek, Marwicy i w roli gospodarza sołectwo Rychliki. Już od godziny 10 trwały gorączkowe przygotowania poszczególnych sołectw. Z minuty na minutę zaskakiwało bogactwo wystaw.

Czytaj dalej

Prace publiczne

Prace publiczne, interwencyjne, społeczno-użyteczne to jedne z form ograniczania bezrobocia, proponowana przez władze gminy bezrobotnym Półrocze to okres gdzie możemy dokonać oceny działalności samorządu w dziedzinie uruchamiania aktywnych form pomocy w ograniczaniu bezrobocia. Problem ten dotyczy wielu gmin gdzie likwidacji uległy Państwowe Gospodarstwa Rolne. Jest to również palący problem naszej gminy. Na koniec maja 2007 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Filia w Pasłęku wyniosła 450 osób. Analiza za 5 miesięcy bieżącego roku wykazuje spadek w grupie bezrobotnych o 95 osób w odniesieniu...

Czytaj dalej

Akcja przedszkolak

Dnia 27.03.2007r. w ramach projektu „Akcja Przedszkolak” Wójt Gminy Rychliki Henryk Kiejdo podpisał porozumienie o współpracy z Demokratyczną Unią Kobiet – Radą Krajową w Warszawie. Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich Warmii i Mazur, na których nie funkcjonują placówki przedszkolne, poprzez umożliwienie najmłodszym mieszkańcom uczestnictwa w alternatywnych formach edukacji przedszkolnej.

Czytaj dalej

Majówka w Powodowie

W dniu 1 maja 2007r. w Powodowie odbył się „Festyn pierwszomajowy”, przygotowany dzięki hojności sponsorów i ogromnemu wkładowi pracy mieszkańców wsi. Pomysłodawcami, organizatorami oraz prowadzącymi przygotowanych konkurencji byli: Marek Kaszubski, Konrad Gębski, Krzysztof Zgirski. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m. in. Wójt Gminy Rychliki – p.Henryk Kiejdo, Przewodniczący Rady Gminy Rychliki – p. Mieczysław Szczotka, Proboszcz parafii Kwietniewo – ks. Mirosław Bułecki, właściciel gospodarstwa rolnego w Powodowie – p. Eugeniusz Kogut, – p....

Czytaj dalej

Turniej „Rusz się człowieku”!

Dnia 19.04.2007r. w Szkole Podstawowej w Rychlikach odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej sponsorowany przez PZU w ramach akcji „Rusz się człowieku” oraz GKRPA w Rychlikach. Zgłosiło się sześć drużyn w sześcio i pięcioosobowych składach, w których 1/3 stanowiły dziewczęta. W turnieju grano systemem każdy z każdym. Dało to możliwość dużej aktywności piłkarskim kibicom naszej szkoły. Najlepszą okazała się drużyna w składzie: Marlena Mateńka, Monika Pietroń, Marlena Łuczkiewicz, Tomek Berk, Artur Rutkowski i kapitan Patryk Markiewicz.

Czytaj dalej

Przebieg uroczystości w Świętym Gaju

W piątek 20 kwietnia o godz. 14.00 odbyło się w kościele w Św. Gaju skupienie kapłanów i sióstr zakonnych. W spotkaniu tym uczestniczył Biskup Pomocniczy diecezji elbląskiej ks. Bp Józef Wysocki, a krótkie rozważania na temat kościoła, księży i wiernych wygłosił ksiądz rektor seminarium olsztyńskiego ks. prof. dr hab. Władysław Nowak.O godz. 15.00 odbyła się msza święta, po której kapłani i siostry zakonne udali się na poczęstunek do domu pielgrzyma. W sobotę o godz. 10.30 przy ołtarzu polowym odprawiona została droga krzyżowa, w której wzięli udział pielgrzymi przybyli na uroczystości.

Czytaj dalej

Uroczystości ku czci św. Wojciecha

Święty Wojciech urodził się ok. 956 roku w Libicach w Czechach. Jego rodzina była spokrewniona z rodziną Sławnikowniczów. Wykształcenie otrzymał w Magdeburgu pod opieką św. Abpa Adalberta, którego imię przybrał w czasie bierzmowania. Święcenia Kapłańskie przyjął w 981 roku, a w 983 – sakrę biskupią. Jako biskup Pragi zasłynął ze skromności, dobroczynności okazywanej chorym i ubogim. Nie akceptując łamania zasad moralnych w diecezji w 988 roku wyjechał do Rzymu i za zgodą papieża Jana XV osiadł w klasztorze benedyktyńskim w Awentynie, gdzie w 990 roku złożył śluby zakonne.

Czytaj dalej