Skip to main content

Dbajmy o stan naszych kominów

2020-02-14

kominW związku z trwającym sezon grzewczym – okresem plagi pożarów sadzy – przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego użytkowania przewodów kominowych.

Zgodnie z przepisami prawa, każdy właściciel domu jednorodzinnego musi wykonywać kontrolę i przeglądy najważniejszych instalacji. Jednym z takich przeglądów jest przegląd kominiarski.

Powinien on być wykonany przynajmniej raz w roku przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Brak takiego przeglądu wiązać się może z karą finansową od inspekcji budowlanej. Dotkliwe konsekwencje możemy ponieść również tracąc możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli posiadamy polisę i dojdzie do pożaru. Właściciel domu powinien zatem posiadać potwierdzenie wykonania przeglądu. W przypadku wystąpienia szkody, gdzie przeczyną jest np. niedrożność przewodów kominowych, ubezpieczyciel z pewnością poprosi o okazanie rachunku, paragonu czy chociażby zaświadczenia od kominiarza.

Jeśli chodzi o czyszczenie kominów, w domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele. Używane przewody spalinowe należy czyścić dwa razy w roku, dymowe – cztery.