Skip to main content

Dożynki Gminne w Jelonkach

2013-09-13

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w dniu 31 sierpnia – po raz pierwszy w Jelonkach.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Jelonkach, którą odprawili księża z parafii znajdujących się na terenie naszej gminy: ks. Mirosław Bułecki oraz ks. Tadeusz Parda. Podczas uroczystości poświęcono wieńce dożynkowe oraz chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Po zakończonej mszy uformowano barwny korowód dożynkowy, który przy akompaniamencie zespołu pieśni i tańca „Szuwary” z Markus w asyście Strażaków udał się na plac przy remizie OSP, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

Starostami dożynek była Pani Teresa Pisarek i Pan Zbigniew Rzymowski, którzy zgodnie ze zwyczajem przekazali na ręce Gospodarza Dożynek – Wójta Gminy Rychliki – chleb z tegorocznych zbiorów oraz dary ziemi.

Po okolicznościowych przemówieniach, Wójt Gminy wręczył pamiątkowe puchary i dyplomy wyróżnionym w tym roku rolnikom, mieszkańcom i pracownikom Gminy. Do wyróżnionych należą: Mirosław Siwek, Henryk Kuryło, Roman Dziewulski, Jacek Tuński, Wiesław Walewski, Mirosław Sienkiewicz, Stanisław Cieślikowski, Marek Murzicz, Mirosław Dmytryszyn, Zbigniew Kobas, Krzysztof Tucki, Olga i Jan Darmorost, Mikołaj Cichocki, Stanisław Szustek, Ewa Bełza, Natalia Galuba, Genowefa Dubień, Leszek Dąbrowski, Dariusz Czarnecki, Andrzej Grycko, Krystyna Borowska oraz ks. Mirosław Bułecki.

W tym roku Dożynki Gminne zaszczycili: Starosta Elbląski – p. Sławomir Jezierski oraz przedstawiciele Rady Powiatu – p. Zbigniew Zasada i p. Zbigniew Lichuszewski.

W trakcie uroczystości uczestnicy dożynek mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe, których ilość, a było ich dziesięć, bardzo miło zaskoczyła organizatorów. W ogłoszonym konkursie na najpiękniejszy wieniec pierwsze miejsce zdobył wieniec z Rejsyt, drugie miejsce wieniec z Jankowa, trzecie wieniec z Protowa. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że po raz pierwszy na dożynkach pojawiły się wieńce i stoiska z Protowa i Jankowa, które zostały wyróżnione przez Wójta Gminy. W nagrodę mieszkańcy Protowa i Jankowa otrzymali namioty.

W części artystycznej dożynek wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Szuwary” z Markus oraz zespół z Domu Środowiskowego w Kwietniewie.

W kilku przeprowadzonych konkursach mieli okazję sprawdzić się zarówno młodsi jak i dorośli mieszkańcy Gminy. Dla najmłodszych nie zabrakło również innych atrakcji, takich jak ogromna nadmuchiwana zjeżdżalnia i trampolina, samochody elektryczne, wata cukrowa, cieszące się powodzeniem aż do wieczora. Nie zabrakło również straganów z zabawkami i pamiątkami. Wszyscy zebrani mogli również skosztować kiełbasek z rusztu ufundowanych przez firmę Gzella.

Po zakończeniu części oficjalnej i występów artystycznych rozpoczęła się przy akompaniamencie zespołu „SET” z Morąga zabawa taneczna, która trwała do północy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę.

Zapraszamy do galerii zdjęć