Skip to main content

Dożynki Gminy Rychliki za nami

2014-09-05

Uroczysta Msza Święta, wieńce dożynkowe, zabawy rodzinne, liczne konkursy i występy zespołów – tak wyglądało tegoroczne Święto Plonów w Rychlikach.

Dożynki rozpoczęła dziękczynna msza święta, którą koncelebrował biskup Jacek Jezierski. Po Eucharystii dożynkowy korowód prowadzony przez kapelę Ostródzianie udał się na teren boiska. 
Zgodnie ze staropolskim obyczajem uroczystości dożynkowe wieńczące żniwa są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony.

Ta tradycja to ważny element polskiej kultury i tożsamości.  Cieszę się, że ten zwyczaj pielęgnowany jest również od lat w naszej gminie – powiedział wójt Henryk Kiejdo, otwierając uroczystość.
Starostami dożynek byli: Magdalena Cieśla ze Śliwicy i Jarosław Nazarewicz ze Świętego Gaju, którzy wręczyli wójtowi bochen chleba z tegorocznych zbiorów.

Sztuka wyplatania wieńców
Duże wrażenie na mieszkańcach i gościach zrobiły wieńce dożynkowe. 11 wieńców wykonały panie z gminnych sołectw oraz stowarzyszenia „Różyce” z Rejsyt. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, bowiem wszystkie dzieła sztuki ludowej zostały wykonane z niezwykłą precyzją. Konkurs wygrał wieniec stowarzyszenia „Różyce”, drugie miejsce zajął wieniec sołectwa Rejsyty, trzecie sołectwa Jankowo.

Podziękowania i wyróżnienia dla mieszkańców
Medale ministra rolnictwa za „Zasługi dla rolnictwa” otrzymali: Piotra Cieśla, Kazimierz Licznerski, Krzysztof Dziąbkowski, Franciszek Pastuszak i Tadeusz Jarocki.
Rolników odznaczyła wicewojewoda – Grażyna Kluge.

Wyróżnienia wójta Henryka Kiejdo w dowód uznania za wkład i zaangażowanie w prowadzonym gospodarstwie rolnym odebrali:
Emilia i Ryszard Pławiak, Jolanta Białorucka, Waldemar Pyłypeć, Janina i Kazimierz Dragan, Antoni Denis, Wiesława Zwierzchowska, Elżbieta i Jacek Bąkowie, Sławomir Rust, Maria Masalska, Kazimierz Hałuszczak, Sławomir Duszczyk, Jolanta i Mirosław Żera, Irena i Tadeusz Mazur, Maria i Władysław Cichoccy, Piotr Warczak, Iwona i Jan Cichoccy, Łucja i Czesław Gajdzis, Eugeniusz Kogut, Michał Lemański, Piotr Pastuszak oraz Danuta i Jacek Żółtowscy.

Wójt Henryk Kiejdo wyróżnił również Aleksandra Urbanowicza za zaangażowanie na rzecz łowiectwa i ojczystej przyrody, Krzysztofa Rysia, Jana Sobocińskiego i Władysława Waszkiewicza za hodowlę gołębia pocztowego. Za zaangażowanie i ofiarną pracę na niwie pszczelarskiej wyróżnienie otrzymali: Czesław Karpowicz, Michał Żuryło, Władysław Król i Jan Hałajko.
Z kolei za osiągnięcia w dziedzinie sportu wyróżnienia odebrali: Mariusz Stupak i Dawid Zasada.

W części artystycznej mieszkańców bawiły: zespół Ostródzianie, kapela Potok i grupa Lotos. Gwiazdą wieczoru był Marcin Siegieńczuk.
Serdecznie dziękujemy sołectwom, mieszkańcom gminy za tak liczne zaangażowanie w przygotowanie do imprezy.

Filmiki z dożynek

{gallery}14/dozynki2014{/gallery}