Skip to main content

Dożynki parafialne w Rychlikach

2011-08-22

W ubiegłą niedzielę w kościele parafialnym w Rychlikach odbywały się uroczystości dożynkowe. Około godziny 12.oo na placu przed świątynią stanął pierwszy wieniec. Wierni z Wysokiej zachwycili wszystkich, uformowaną z kłosów zbóż, łodzią z Chrystusem wypływającym na połów. Kilka minut później pojawił się wieniec od wiernych z Rychlik jako symbol zielonego ogrodu pełnego darów, Przykazania Boże na kamiennych tablicach od wiernych z Rejsyt, kula ziemska podtrzymywana przez ramiona z kłosów zbóż od wiernych z Lepna oraz piękny wieniec w kształcie kosza wykonany przez Państwa Drzazgów.

Każdemu wieńcowi towarzyszył chleb i kosz z darami i owocami pracy ludzkiej. Do zgromadzonych przed kościołem wyszedł Ks. Proboszcz Józef Samuel Bommersbach wraz z Ks. Piotrem Kołodziejem, który poświęcił przyniesione wieńce i dary, wprowadził wszystkich do kościoła i rozpoczął uroczystą mszę.
Wieńce stanęły przed ołtarzem ciesząc oczy zebranych.
Po wygłoszonym przez Ks. Józefa kazaniu starostowie dożynek – Pani Elżbieta Barańska i Pan Krzysztof Ryś rozpoczęli składanie darów na ręce kapłanów. Pani Elżbieta Barańska odczytała kilka słów przygotowanych na tę okazję wspominając o trudzie towarzyszącym zbiorom plonów z sadów i pól uprawnych i przekazała Ks. Proboszczowi chleb dożynkowy, a starosta piękny kosz, w którym nie zabrakło owoców i warzyw z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele innych miejscowości poszli w ich ślady. Wszystkie przyniesione bochny chleba spoczęły na ołtarzu, a po skończonej uroczystości i słowach podziękowania Ks. Józef polecił je pokroić i rozdać zgromadzonym w kościele wiernym. Podczas krojenia chlebów starostów wspierał Ks. Piotr.
Na zakończenie uroczystości Ks. Proboszcz zaprosił wszystkich, ciężko pracujących podczas wykonywania wieńców dożynkowych, na słodki poczęstunek.

{gallery}11/9{/gallery}