Skip to main content

Dzień Papieski w Jelonkach

2011-11-07

Obchody Dnia Papieskiego na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w Szkole Podstawowej w Jelonkach. W tym roku oczywiście również nie mogło się bez nich obyć, jednak przybrały nieco inną niż dotychczas formułę.
Czwartek 3 listopada rozpoczął się dla wszystkich uczniów uroczystym apelem zorganizowanym przez katechetkę p. Annę Olejnik, podczas którego zarówno dzieci, jak i dorośli wysłuchali najciekawszych historii z pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, niejednokrotnie wzbogaconych także anegdotami z życia Wielkiego Polaka.

Druga część Dnia Papieskiego to wycieczka uczniów do Pelplina, którą zorganizował wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami proboszcz parafii Jelonki – ks. Tadeusz Parda.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP – drugiego co do wielkości kościoła ceglanego w Polsce, wybudowanego przez Cystersów na przestrzeni wieków: od końca XIII do połowy XVIw. Dzieci podziwiać mogły tu m.in. 23 ołtarze, z których główny, mierzący 25,5m, uznawany jest za najwyższy w tej części Europy. Dzieło zdobione jest obrazami Hermana Hana – „Koronacja Maryi Panny” i „Wizja św. Bernarda”. Zachwycały się również wielkością wspaniałych barokowych organów oraz ambony.
Następnie zwiedzający udali się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie obejrzeć mogli wiele cennych eksponatów dziedzictwa kulturowego Pomorza, takich jak rzeźby i obrazy, szaty liturgiczne oraz liczne przedmioty sakralne. Niewątpliwą „perełką” muzeum jest jeden z 47 zachowanych na świecie, a jednocześnie jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.
W drodze powrotnej młodzi turyści odwiedzili miejsce szczególne, związane z postacią Papieża – Polaka, a mianowicie Górę Biskupią zwaną także Górą Jana Pawła II. Tutaj w 1999 roku doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Ziemi Kociewskiej – wizyty Ojca Świętego.
Ten dzień dostarczył dzieciom mnóstwa wrażeń i choć nadszedł czas powrotu do domu, to szkoda było wracać, bo wyjazdy, nawet tak krótkie, są przecież niezwykle przyjemne.

{gallery}11/17{/gallery}