Skip to main content

Dzień Strażaka

2014-06-23

W dniu 22 czerwca 2014 roku (niedziela) na boisku sportowym w Rychlikach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Z tej okazji wielu druhów ochotników oraz nestorów pożarnictwa Naszej Gminy zostało wyróżnionych okolicznościowymi statuetkami oraz honorowymi listami gratulacyjnymi.
Dzień Strażaka rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Rychlikach, następnie po przemarszu na boisko sportowe odbył się uroczysty capstrzyk strażacki.

Na pożytek i dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Jelonek i Gminy Rychliki, Wójt Gminy Rychliki Henryk Kiejdo wraz z Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu st. bryg. Tomaszem Świniarskim w obecności zaproszonych gości, przekazał jednostce OSP w Jelonkach nowy samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu marki MAN. Zakup pojazdu został sfinansowany w całości przez Gminę Rychliki. Następnie zostały wręczone wyróżnienia dla osób szczególnie zaangażowanych i zasłużonych na rzecz Naszej Gminy. Całej uroczystości towarzyszył pokaz orkiestry dętej pod batutą Druha Celestyna Toruckiego. Po dekoracji wyróżnionych oraz przemówieniach zaproszonych gości, odbyły się zawody sportowo – pożarnicze. Uczestnicy zawodów mieli szansę sprawdzić się w konkurencji sztafeta pożarnicza oraz ćwiczeniu bojowym.
We współzawodnictwie wystartowały 4 strażackie drużyny z jednostek OSP: Jelonki, Rychliki, Kwietniewo oraz Święty Gaj. W pierwszej części zmagań rozegrano bieg sztafetowy podczas którego „pałeczką” tradycyjnie i regulaminowo była prądownica. Na 7 odcinkach po 50 metrów każdy, strażacy musieli dodatkowo zapiąć odcinek węża do rozdzielacza, przeskoczyć symulowany rów z wodą, ominąć slalomem słupki, przeskoczyć ustawioną ścianę, przebiec po równoważni i szczęśliwie finiszować z prądownicą zapiętą do odcinka strażackiego węża. Podczas drugiej części zmagań tzw. ćwiczenia bojowego, startująca drużyna musiała sprawić linię ssawną, odpalić motopompę, podać wodę do rozdzielacza, z rozdzielacza dwiema liniami podać wodę do prądownic i strumieniami wody obrócić tarczę kontrolną i przewrócić cztery drewniane słupki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Rychliki, przed druhami z Jelonek, Kwietniewa oraz Świętego Gaju.
Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani strażacką grochówkę ufundowaną przez organizatora. Sędzią głównym zawodów był dowódca JRG z Pasłęka Mirosław Czyszejuk.

Filmik z zawodów

{gallery}14/dzienstrazaka{/gallery}