Skip to main content

Dzień Strażaka 2016

2016-06-06

W niedzielę, 5 czerwca 2016 roku w Rychlikach, na boisku sportowym, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka oraz zawody sportowo – pożarnicze OSP Gminy Rychliki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Rychlikach, następnie po przemarszu na boisko sportowe, odbył się uroczysty capstrzyk strażacki. Podczas święta wszystkim towarzyszył pokaz orkiestry dętej pod batutą druha Adriana Brackiego z Zielonki Pasłęckiej.

Po przemówieniach Wójta Gminy Rychliki oraz zaproszonych gości, odbyły się zawody sportowo – pożarnicze. Uczestnicy zawodów mieli szansę sprawdzić się w konkurencji sztafeta pożarnicza oraz ćwiczeniu bojowym.
We współzawodnictwie uczestniczyły 3 strażackie drużyny z jednostek OSP Rychliki, Jelonki oraz Kwietniewo. W pierwszej części zmagań rozegrano bieg sztafetowy, podczas którego „pałeczką” sztafetową była prądownica. Na 7 odcinkach po 50 metrów każdy, strażacy musieli podłączyć odcinek węża do rozdzielacza, przeskoczyć rów z wodą, ominąć slalomem słupki, przebiec po równoważni, przeskoczyć ustawioną ścianę i szczęśliwie finiszować z prądownicą zapiętą do odcinka strażackiego węża. Podczas drugiej części zmagań tzw. ćwiczenia bojowego, startująca drużyna musiała zbudować linię ssawną, odpalić motopompę, podać wodę przez rozdzielacz dwiema liniami gaśniczymi do prądownic i strumieniami wody obrócić tarczę kontrolną oraz przewrócić cztery drewniane słupki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Jelonki, przed druhami z Rychlik oraz Kwietniewa. Sędzią głównym zawodów był dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej  z Pasłęka Druh Mirosław Czyszejuk. Na zakończenie zawodów uczestnicy zostali poczęstowani strażacką grochówką ufundowaną przez organizatora.

Film nagrany przez Roberta Cytryckiego:

https://www.youtube.com/watch?v=Nd2iYeKqISU

 

{gallery}16/dzienstrazaka{/gallery}