Skip to main content

II Wojciechowe Nieszpory Kolędowe

2012-01-31

W dniu 29 stycznia 2012 roku (w minioną niedzielę) w Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju miały miejsce II Wojciechowe Nieszpory Kolędowe. Wydarzenie to było już drugim tego typu spotkaniem zespołów i chórów kościelnych w Świętym Gaju, bowiem jest ono kontynuacją cyklicznych Nieszporów Kolędowych zapoczątkowanych w roku 2011.
Wojciechowe Nieszpory Kolędowe rozpoczęły się punktualnie o godzinie 14:00 od przywitania gości oraz chórów kościelnych przez gospodarza wydarzenia kustosza Sanktuarium Świętego Wojciecha ks. Mirosława Bułeckiego.
Na uroczystości przybyły 4 zespoły kościelne, które w kolejności prezentowały po 4 kolędy w ciekawych aranżacjach w tym również w językach obcych.

Zespoły prezentowały się w kolejności:
– Chór Buczyna z Gminy Rychliki, który jako pierwszy zaprezentował swoje umiejętności wokalne zachęcając zebranych gości do wspólnego śpiewania kolęd.
– Chór z parafii pod wezwaniem bł. Jerzego Matulewicza z Pasłęka, który jako drugi zachwycił zebranych w kościele mieszkańców wsi swoim wykonaniem kolęd.
– Chór Cermen Gregorianum z Parafii Św. Józefa w Pasłęku był trzecim zespołem z kolei prezentującym kolędy, który potrafił włączyć zebranych w kościele gości do wspólnego śpiewu.
– Zespół kleryków z Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie zafascynował przybyłych gości wykonując znane kolędy w języku francuskim i węgierskim. Zespół ów składa się z pięciu kleryków seminarzystów pochodzących z Węgier, Polinezji Francuskiej oraz z Togo.
Po występach zespołów ksiądz Mirosław Bułecki wraz z panią Danutą Żółtowską oraz panem wójtem Henrykiem Kiejdo wręczyli każdemu z zespołów pamiątkowe tablice przedstawiające scenę z kaźni św. Wojciecha z drzwi Gnieźnieńskich. Następnie każdy z zebranych w kościele mógł podejść i ucałować relikwie Świętego Wojciecha.
Po części oficjalnej członkowie zespołów przenieśli się do Domu Pielgrzyma gdzie panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Świętego Gaju przygotowały poczęstunek w postaci białego żurku, natomiast gospodynie ze Świętego Gaju upiekły specjalnie na tą okazję ciasta. Goście mogli również napić się ciepłej kawy lub herbaty. Zebrani licznie w Domu Pielgrzyma spędzili miło czas bawiąc się przy kolędach wykonywanych przez zespół składający się z członków chórów. Zabawa trwała do godziny 17:00 gdy goście zaczęli się żegnać dziękując serdecznie paniom ze Stowarzyszenia za poczęstunek oraz księdzu za organizację wydarzenia.