Skip to main content

Jednośladem bezpiecznie do celu

2019-08-19

Jednośladem do celu“Jednośladem Bezpiecznie Do Celu” to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych zachowań na drodze.
Motocyklista, tak jak każdy inny kierujący, to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, ze wszystkimi przysługującymi mu prawami, ale też – a może przede wszystkim – obowiązkami. Budowa i sposób użytkowania jednośladów powodują, że korzystanie z nich wymaga szczególnej rozwagi i wyobraźni. Użytkownicy motocykli, motorowerów czy rowerów pozbawieni ochrony, jaką posiadają podróżujący samochodem, są od nich znacznie bardziej podatni na obrażenia i urazy w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym. Dlatego też motocykliści powinni w sposób szczególny troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Podczas jazdy, tak jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, muszą kierować się przede wszystkim przepisami prawa o ruchu drogowym, ale nie mogą też zapominać o wyobraźni i zdrowym rozsądku. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przestrzeganie zasady jazdy z prędkością nie tylko nie wyższą niż dozwoloną, ale zapewniającą realne panowanie nad pojazdem, używanie elementów odblaskowych, czy prawidłowe używanie świateł zewnętrznych, to tylko niektóre sposoby zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto pamiętać, że motocykl, jako znacznie mniejszy gabarytowo np. od samochodu osobowego, jest też zdecydowanie słabiej od niego widoczny na drodze. Może to powodować sytuacje, w których inni uczestnicy ruchu po prostu nie zauważą motocyklisty, a wtedy o nieszczęście już bardzo łatwo. Także i z tego powodu podróżowanie jednośladem wymaga zdecydowanie większej ostrożności oraz umiejętności przewidywania zachowań innych użytkowników drogi. Nie zmienia to faktu, że zwłaszcza latem, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, powinni być w sposób szczególny wyczuleni, o co apelujemy, na obecność jednośladów na drogach. Niech przestrzeganie przepisów, wzajemne poszanowanie i kultura w ruchu drogowym będą gwarancją bezpieczeństwa i porządku na drodze. Szerokiej drogi.

Zastępca Komendanta   
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski