Skip to main content

Kąp się z głową

2018-06-04

Wspaniała pogoda oraz wysokie temperatury panujące w ostatnich dniach za oknem zachęcają do spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda, nawet ta na strzeżonym kąpielisku czy basenie, może być niebezpieczna. Świadczą o tym zatrważające dane statystyczne, z których wynika, że tylko w maju 2018r. w Polsce utonęło ponad 60 osób. W roku 2017 na skutek utonięcia życie straciło 449 osób. Najczęstsze przyczyny tych tragedii, to kąpiele w miejscach zabronionych, kąpiele w miejscach niestrzeżonych oraz brawura i nieostrożność podczas przebywania nad wodą. Także alkohol jest bardzo często, nawet jeżeli nie bezpośrednią, to pośrednią przyczyną tragedii nad wodą.

Dzieje się tak, gdyż osoby znajdujące się pod jego wpływem dużo łatwiej podejmują nieprzemyślane decyzje oraz są znacznie bardziej skłonne do brawurowych i ryzykownych zachowań. Pamiętajmy więc, aby wybierając miejsce i sposób spędzania wolnego czasu nad wodą kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ponieważ woda to żywioł, który nie wybacza błędów i braku pokory. Pamiętajmy też, że to od nas samych zależy, czy ten wypoczynek będzie bezpieczny dla nas i naszych najbliższych.
Aby nad wodą wypoczywać bezpiecznie, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić nas przed poważnymi kłopotami:

 • kąpać się i pływać tylko w miejscach dozwolonych oraz strzeżonych,
 • przestrzegać regulaminu kąpieliska na którym przebywamy,
 • stosować się do uwag i zaleceń ratownika,
 • nie skakać do wody, kiedy jest się rozgrzanym np. po wysiłku czy opalaniu,
 • nie kąpać się w miejscach, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy,
 • nie skakać do wody (zwłaszcza na tzw. „główkę”) w miejscach nieznanych,
 • nie bawić się w spychanie innych do wody z pomostów czy materacy,
 • zawsze dostosować rodzaj zabaw w wodzie do umiejętności pływackich ich uczestników,
 • używać dmuchanych kół czy materacy zgodnie z ich przeznaczeniem (nie wypływać na głęboką wodę, stosować się do zaleceń producenta, nadzorować korzystające z nich dzieci itp.),
 • nigdy nie pływać po spożyciu alkoholu,
 • zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas, zwłaszcza dzieci – ktoś może potrzebować naszej pomocy (jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości, jeżeli nie – wezwijmy pomoc),
 • nie przeceniać swoich umiejętności pływackich.
      

Życząc wszystkim udanego wypoczynku nad wodą, proszę o stosowanie tych kilku zasad, które w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem powinny zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, naszym najbliższym jak innym użytkownikom kąpielisk.
Warto też pamiętać, że wszelkie uwagi i zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i porządku, w tym bezpieczeństwa i porządku na terenach przywodnych, zgłaszać można dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętać jednak należy o tym, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania sytuacji wymagających pilnej interwencji. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 112 oraz 997.

Zastępca Komendanta    
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski