Skip to main content

Konferencja naukowa z okazji 700 – lecia Rychlik

2010-08-27

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do uroczystych obchodów Jubileuszu 700 – lecia Rychlik. Ubiegły tydzień był szczególnie gorący. Od poniedziałku 23 sierpnia trwały intensywne prace w Gimnazjum w Rychlikach, które w dniu dzisiejszym stało się miejscem Konferencji Naukowej poświęconej historii najbliższych naszym sercom terenów.
Na wystawie, którą będzie można oglądać jeszcze przez najbliższy tydzień, zaprezentowali swoje rozliczne talenty mieszkańcy naszej gminy. Wyeksponowano fotografie ukazujące naszą okolicę w różnych porach roku, obrazy olejne, akwarele, haft krzyżykowy, rysunki i szkice, przedmioty zdobione techniką decoupage oraz wiele pięknych serwetek i prac wykonanych szydełkiem.

Ogromne zainteresowanie wszystkich gości wzbudziła wystawa myśliwska przygotowana przez Pana Aleksandra Urbanowicza. Należne miejsce znalazły także gromadzone od kilku miesięcy stare fotografie, na których goście rozpoznawali siebie lub swoich znajomych, a także nieżyjących już krewnych i przyjaciół.
Na konferencji naukowej pojawiło się wielu zaproszonych gości, których przy wejściu witali najbliżsi współpracownicy Wójta Gminy Rychliki Pani E. Suchenek i Pan T. Kucej w towarzystwie sołtysa wsi Rychliki K. Ryś. Wszystkich obdarowano przepięknie oprawioną monografią na temat historii Rychlik autorstwa Pana L. Słodownika oraz drobnymi pamiątkami.
Przybyłych gości oficjalnie powitała przewodnicząca Rady Sołeckiej wsi Rychliki Pani L. Żuk, a następnie Wójt Gminy Rychliki H. Kiejdo, który po kilku słowach głos oddał Panu L. Słodownikowi. Przedstawił on źródła i zasoby archiwalne dotyczące naszej miejscowości oraz regionu.
Wystąpienia kolejnych prelegentów były bardzo interesujące i wzbudziły wiele emocji. Prof. J. A. Włodarski nakreślił politykę Urzędu Bezpieczeństwa i władz wobec ludności polskiej i niemieckiej w latach 1945 – 1948, a po nim dr M. Pacholec w bardzo ciekawy sposób zaprezentował zagadnienia dotyczące życia plemion pruskich.
Po ich wystąpieniach zaproszeni goście mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, po czym rozwinęła się krótka dyskusja.
W dalszej części spotkania Pan H. Kiejdo podziękował najstarszym mieszkańcom gminy za zaangażowanie i długoletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej.
Część oficjalną zakończył występ chóru „Buczyna”.
Po oficjalnych uroczystościach Wójt H. Kiejdo zaprosił wszystkich na wspólny poczęstunek przygotowany przez Radę Sołecką.

{gallery}10/26{/gallery}