Skip to main content

Marszałek i droga nie z tego świata

2020-03-13

droga wojewodzka 527 3 wynik 1Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Waldemar Królikowski – Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Robert Dróbka – Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Elblągu w dniu 12 marca 2020 r. skorzystali z zaproszenia Zbigniewa Lichuszewskiego – Wójta Gminy Rychliki, aby „przejechać się” drogą wojewódzką 527 na odcinku Kwietniewo – granica gminy. Wizyta miała jednak na celu przede wszystkim omówienie możliwości dalszej przebudowy drogi, bo jej katastrofalny stan znany jest wizytującym od lat, również dzięki licznym pismom interwencyjnym władz gminy.

Wójtowi przekazano informację, że remont tej drogi możliwy jest tylko w kompleksowy sposób, nie ma tutaj zgody na tzw. nakładkę. Według ekspertyz specjalistów drogownictwa na większości 6 kilometrowego odcinka podłoże jest bardzo słabe, wymagające kompleksowej wymiany i utwardzenia. Jest to główny powód decyzji o przebudowie a nie prostym remoncie drogi, który mógłby bardzo szybko okazać się nieskuteczny. Ze strony P. Marszałka padła deklaracja, że zadanie znajduje się na szczycie zadań rezerwowych (wcześniej informowaliśmy, że w pierwotnym budżecie województwa na rok 2020 zadania nie ujęto), zarówno P. Marszałek jak i dyrekcja ZDW liczy na oszczędności z innych przetargów, które zostaną przeznaczone na modernizację drogi, ale również na środki unijne. Dyrektor Waldemar Królikowski jest tutaj dobrej myśli i liczy, że w II półroczu będzie ogłoszony przetarg, a w roku 2021 będziemy cieszyć się kompletną, zmodernizowaną drogą 527.

Prawdopodobnie pomocne może się okazać wsparcie finansowe ze strony naszej Gminy, ale o tym zadecydują najbliższe miesiące. Miejmy nadzieję, że starania Wójta, Radnych i oczekiwania mieszkańców zostaną w końcu urzeczywistnione.

 

{gallery}20/droga_wojewodzka_527{/gallery}