Skip to main content

Miej wyobraźnię, zwolnij.

2018-02-23

Nadmierna prędkość to w dalszym ciągu jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych w naszym kraju. Statystycznie przyczyną co czwartego wypadku na polskich drogach jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Brak wyobraźni kierujących, zbytnia ufność w swoje umiejętności czy zwykła brawura zbierają niestety nadal tragiczne żniwo. W roku 2016 w wypadkach, w których za przyczynę uznano nadmierną prędkość, zginęło na terenie Polski 846 osób, co stanowi 37% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących. Rannych natomiast zostało ponad 9,5 tyś. osób. Tym tragediom można było zapobiec, gdyby tylko osoba siedząca za kierownicą wykazała się chociaż odrobiną zdrowego rozsądku i pokory. Niestety bardzo często tego zdrowego rozsądki i tej pokory brakuje.

Apelujemy więc do Państwa, aby wsiadając za kierownicę – zwłaszcza w tak zmiennych i trudnych warunkach jak zimowe – pamiętać, że na drodze nawet najmniejszy błąd może kosztować kogoś życie. Aby pamiętać, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, to nie prędkość z którą musimy ale możemy się tam poruszać, oczywiście jeżeli warunki ruchu na to pozwalają. Aby pamiętać, że nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa zamontowane w naszym aucie nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni kierującego. Apelujemy też do pasażerów, aby z większą skutecznością i determinacją studzili brawurowe zapędy tych, którym powierzają swoje życie. Życząc wszystkim szerokiej drogi, raz jeszcze apeluję o wyobraźnię, zdrowy rozsądek i rozwagę za kierownicą.
Przypominam wszystkim Państwu, że uwagi i spostrzeżenia dotyczące zachowania kierujących na drodze, stanu dróg oraz sposobu ich utrzymania zgłaszać można dyżurnemu Komisariatu Policji w Pasłęku. W sytuacjach nie wymagających pilnej interwencji można też wykorzystać do tego celu Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 Zastępca Komendanta    
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski