Skip to main content

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2018-03-01

Z mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień  01 marca od 2011 roku staje się Narodowym  Dniem Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”.
Żołnierze Wyklęci  nie godzili się na „inne życie, jak tylko w suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim”. Prowadząc tę nierówną walkę o świętą Sprawę rzucili „swój życia los na stos „ – dla Polski. O tych ludziach nie wolno było mówić, mieliśmy o nich zapomnieć, bo – zdaniem reżimu – byli groźni i po śmierci. „Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Często nadal nie znamy ich grobów, ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności  Ojczyźnie”(prof. R. Terlecki).

Lektura książki Joanny Wieliczka-Szarkowa pt.” Żołnierze Wyklęci” przybliża wielu takich żołnierzy niezłomnych, którzy „budzą się” dziś, stając się patronami szkół, nazw ulic itp. To dowodzi, że wartości o które walczyli pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, to kontynuacja także dziedzictwa, tradycji, bez których Polska nie będzie Polską.

Wójt – Henryk Kiejdo 

 

{youtube}HO46vMAUALc{/youtube}