Nowy obowiązek dla posiadaczy pieców
Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące walki ze smogiem. Według nich wszyscy właściciele domów jednorodzinnych będą mieć obowiązek zgłaszania, czym ogrzewają budynek. Wszystkie samorządy rozpoczynają inwentaryzację źródeł ciepła również dlatego, że taki obowiązek wynika z uchwalonych przez sejmiki województw w ub. roku regionalnych programów ochrony powietrza.
Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie miał za zadanie zgłosić do Urzędu Gminy w Rychlikach czym ogrzewa swój budynek. Przekazane informacje będą z kolei zapisywane w Państwowej bazie, w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
CEEB będzie gromadzić dane o źródłach emisji spalania paliw w budynkach nie tylko jednorodzinnych, ale i wielorodzinnych. W bazie znajdą się również publiczne budynki posiadające kotłownie, ale też lokale usługowe. CEEB będzie mieć także do wglądu informacje o np. otrzymaniu zapomogi finansowej danego właściciela domu na wymianę źródła ogrzewania. Wykaz ten uzupełniać będą kominiarze, którzy odpowiadają za przegląd okresowy budynków. Rząd planuje, że informacje zgromadzone w bazie CEEB mają wspomóc walkę ze smogiem i wprowadzić jak najlepszą politykę antysmogową.
Na razie czekamy na oficjalny komunikat. System składania deklaracji musi zostać zainicjowany poprzez komunikat ministra właściwego ds. budownictwa.
Do kiedy i gdzie się zgłosić z informacją, czym palimy w domach? Poinformujemy Państwa osobnym komunikatem.
Pozostając w obrębie tematyki polityki antysmogowej przypominamy Państwu o możliwości uzyskania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na wymianę m.in. pieca grzewczego. Urząd Gminy w Rychlikach pomaga w sporządzaniu wniosków o dofinansowanie, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego (55 248 81 50 lub 55 248 81 55) wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują termomodernizację budynku mieszkalnego przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Olsztynie.
Jednocześnie informujemy o innym dodatkowym obowiązku. Mowa tu o konieczności sporządzenia inwentaryzacji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Obowiązek prowadzenia takiej ewidencji wynika z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1439 z późn. zm.), lecz jak dotąd zadanie to nie zostało w naszej gminie zrealizowane. Urząd zamierza jeszcze w I poł. tego roku przystąpić do zbierania informacji (w trybie korespondencyjnym i terenowym) o szambach (np. rodzaj zbiornika, pojemność, data ostatniego opróżnienia) i oczyszczalniach, które znajdują się na Państwa nieruchomościach. Więcej szczegółów już wkrótce.