Skip to main content

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

2013-11-12

Dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości jest dla Polaków dniem radości i jednocześnie dniem pamięci o tych, którzy przyczynili się do odzyskania wolności.
Gminne obchody Święta Niepodległości miały miejsce w dniu 11 listopada i rozpoczęły się
o godzinie 11:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną przez księdza proboszcza Lecha Wasilewskiego w kościele parafialnym w Rychlikach.
Dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się w sali przy Bibliotece Publicznej Gminy Rychliki. Po powitaniu przybyłych gości i odśpiewaniu hymnu narodowego, gospodarz uroczystości – wójt gminy – p. Henryk Kiejdo wręczył podziękowania za sumienną i długoletnią pracę trzem pracownicom Urzędu Gminy – p. Krystynie Chojnackiej – Borosiewicz – sekretarz gminy, p. Marii Kużel i p. Elwirze Suchenek.

W dalszej kolejności goście zgromadzeni na uroczystości zostali zaproszeni do wysłuchania pięknej i poruszającej serca poezji patriotycznej. Wśród osób, które w sposób bardzo wymowny i podniosły zaprezentowały utwory polskich poetów były panie: Ewa Laskowska, Ewa Maczyta, Halina Zbróg
i Maria Ziółkowska. Następną bardzo ciekawą częścią uroczystości był wspólny śpiew  pieśni patriotycznych wraz z chórem „Buczyna”  Po wspólnym śpiewie goście mogli obejrzeć przygotowaną wystawę bogatych źródeł historycznych, obrazujących drogę jaką musiał pokonać naród polski aby odzyskać upragnioną wolność. Dokumenty zaprezentowane na wystawie pochodziły w przeważającej części ze źródeł prywatnych (wójta gminy – p. Henryka Kiejdo) i ze zbiorów biblioteki publicznej. Punktem kończącym uroczystość były refleksje i rozmowy przy słodkim poczęstunku.
 Podsumowując – cieszy fakt, że uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu mieszkańców naszej gminy, smuci brak młodzieży.

 

{gallery}13/11listopada{/gallery}