Obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych
Przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 ze zm.) oraz uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rychliki nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek utrzymania czystości i porządku na ich terenie poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej a w przypadku braku sieci kanalizacyjnej, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Jednocześnie informujemy, że pracownicy Referatu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodno-Ściekowej będą przeprowadzać kontrole zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Rychliki. W pierwszej kolejności będą sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 4 w/w ustawy pod pojęciem właściciela nieruchomości rozumie się współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody określonej według wskazań wodomierza głównego, a w przypadku jego braku – zgodnie z przeciętnymi normami zużycia wody, wynikającymi z odrębnych przepisów, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.
Dopuszcza się usuwanie nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych z nieruchomości, na której znajdują się domki letniskowe oraz
z nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, jedynie przez część roku, z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika bezodpływowego, zwłaszcza wynikający z jego przepełnienia, nie rzadziej niż raz na rok.
Nieczystości ciekłe gromadzone w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji, jednak nie rzadziej niż raz na rok.
Przy wykonywaniu w/w obowiązku właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawarcia umowy z podmiotem posiadającym zezwolenie w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Prawidłowym udokumentowaniem opróżnienia zbiornika bezodpływowego z nieczystości ciekłych jest posiadanie dowodów uiszczenia opłat za te usługi.
Wykaz podmiotów posiadających zezwolenie Wójta Gminy Rychliki na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy:
1. Gmina Rychliki na podstawie art. 7 ust.5 u.u.c.p.g.
REGON 170747709
NIP 578-311-36-15
Tel. 55 248 84 63 lub 55 248 81 55 wew. 209
2. CLEANER Zakład Sprzątania spółka jawna na podstawie zezwolenia
Maciej Bukowski, Grzegorz Misiewicz
REGON 170205836
NIP 578-00-19-436
Tel. 55 234 03 40
3. Usługi Transportowe i Asenizacyjne SZYMON-TRANS Szymon Olejnik na podstawie zezwolenia
REGON 386509782
NIP 578-31-42-628
Tel. 724 518 415
4. Sklep Spożywczo-Przemysłowy i Usługi Asenizacyjne Zbigniew Chojecki na podstawie zezwolenia
REGON 280261166
NIP 578-157-78-88
Tel. 781 941 918
W przypadku nie wykonania powyższego obowiązku może nastąpić:
– wszczęcie postępowania nakazującego wykonanie tego obowiązku decyzją administracyjną na podst. art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 ze zm.);
– nałożenie kary grzywny na podst. Art. 10 ust. 8 ww. ustawy.
W przypadku stwierdzenia braku umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowych lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 6 ust 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina jest obowiązana zorganizować ich opróżnianie. W tym celu, na podstawie art. 6 ust. 7 ww. ustawy wydana z urzędu zostanie decyzja, w której ustalony będzie obowiązek uiszczenia opłaty za ich opróżnienie oraz wysokość opłaty wyliczonej
z zastosowaniem stawki maksymalnej, tj. 60,00 zł za 1m 3 nieczystości ciekłych pochodzących ze zbiorników bezodpływowych, a w przypadku nieczystości pochodzących z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków
w wysokości 120,00 zł za 1 m 3 .
ZATEM PAMIĘTAJMY, ABY REGULARNIE OPRÓŻNIAĆ SZAMBO/PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE I WYMAGAĆ RACHUNKU ZA KAŻDE JEGO OPRÓŻNIANIE
Z NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH.