Skip to main content

Odcinek drogi Rychliki – Domki oficjalnie otwarty

2017-07-07

Niemal 1,8 mln zł kosztował remont 1600 metrów drogi powiatowej z Rychliki do Domków. 4.07.2017 r. przebudowany odcinek drogi oficjalnie został przekazany do użytku mieszkańców.

Wykonawcą inwestycji była firma Skanska. W Rychlikach – od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 527 do boiska – została także wykonana kanalizacja deszczowa oraz 430 mkw chodnika. Do wjazdu na boisko szkolne droga ma 6 metrów szerokości, dalej zwęża się do 3 metrów.

Na remontowany odcinek drogi Starostwo Powiatowe – właściciel drogi – uzyskało dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63% wartości inwestycji. Program ten nie przewiduje udziału osób trzecich, jak np. Gminy Rychliki (udział finansowy Gminy Rychliki mógłby wręcz skutkować cofnięciem dofinansowania).

Bezpieczna droga do szkoły

– Wiele głosów dostajemy ze strony zaskoczonych mieszkańców, że droga na znacznym odcinku jest węższa niż była przed remontem. Wyjaśniam: za projekt tego odcinka odpowiada Starostwo Powiatowe. Gmina Rychliki projektowała odcinek drogi 1185N Rychliki–Gołutowo – gdzie uwzględniliśmy zarówno potrzeby mieszkańców, jak i możliwość dotacji Gminy do inwestycji. Tym samym pokazaliśmy, jakiej drogi chcemy. Na projekt Rychliki – Śliwica wpływu nie mamy. Ten odcinek, który został zrealizowany, jest dla nas – mimo wad – bardzo ważny, ponieważ dzieci mają bezpieczną drogę do szkoły, na plac zabaw, na boisko. I z tego na pewno mieszkańcy są zadowoleni – mówi wójt Henryk Kiejdo.

Odcinek drogi 1185N od Domków do Śliwicy wymaga pilnej naprawy

Od kilku lat Samorząd Gminy Rychliki i mieszkańcy zabiegają w Starostwie o remont całościowy drogi 1185N przebiegającej przez teren naszej gminy, czyli obecnie już od Domków do Jelonek. Odcinek od Domków do Śliwicy wymaga natychmiastowej naprawy i w świetle tego, co mówi dyrektor Cecot reprezentujący Urząd Marszałkowski, taka możliwość istnieje w przyszłym roku. Wydzielona jest pula pieniędzy około 40 mln zł na remonty dróg lokalnych. Ten odcinek chociażby ze względu na wyróżnik, którym jest obecność Kanału Elbląskiego, ma wyjątkowe szanse na kontynuację i tym samym realizację w 2018 r. przy dofinansowaniu 63%.

– Przypomnijmy o innym odcinku tej samej drogi: Śliwica – Jelonki. Według projektu Starostwa wartość kosztorysowa tylko tego etapu to 19,5 mln zł. Sam projekt już kosztował Starostwo Powiatu Elbląskiego 248 tys. zł i pewnikiem wyląduje w koszu. W takich przypadkach jak ten, ja jako Wójt Gminy Rychliki mam odmienne zdanie, aniżeli władze Starostwa. Ja chcę urzeczywistniać marzenia mieszkańców, planować i projektować inwestycję, po to, by je realizować – nie tworzyć fikcji. Patrząc na tak kosztowne projekty i realne możliwości finansowe Starostwa Powiatu Elbląskiego mam wrażenie właśnie tworzenia fikcji, pozornych działań, których się nie zamierza realizować.

Ok. 700 tys. zł, które chcieliśmy jako Samorząd Gminy Rychliki przekazać Starostwu na tę inwestycję, wypracowaliśmy własnym wysiłkiem z ogromnym trudem, solidarnie i uczciwie. Nie mając pewności, na co dokładnie będą wydane, nie możemy ich lekką ręką oddać. Dla nas ta konkretna kwota to kolejna – realna – inwestycja w gminie – mówi wójt Henryk Kiejdo.