Skip to main content

Odpowiedź na list otwarty

2017-09-08

Szanowni Państwo

List otwarty pana Zbigniewa Lichuszewskiego (wicestarosty i jednocześnie radnego powiatowego z ramienia Platformy Obywatelskiej) oraz pana Romana Koguta (radnego powiatowego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego) zamieszczony na portalu internetowym „Głos Pasłęka” pokazuje jedynie bolesną prawdę, iż obaj panowie nie potrafili przekonać Zarządu Powiatu Elbląskiego oraz Pana Starosty do remontu drogi 1185 N na całym odcinku Rychliki–Śliwica.

Krótko odniosę się do stawianych mi zarzutów w tej wypowiedzi.

1.    Cytat: Wójt Gminy Rychliki nie zamieszcza na stronie internetowej Urzędu Gminy stanowisk Zarządu Powiatu w Elblągu do publikowanych przez urząd treści odnoszących się do Powiatu Elbląskiego.

Odpowiedź:
Starostwo Powiatowe w Elblągu ma własną stronę internetową. Zarząd Powiatu nie opublikował żadnego ze swoich stanowisk dotyczących działań samorządu Gminy Rychliki nawet na własnej stronie. Dlatego pretensja obu panów, iż nie ma ich na stronie Urzędu Gminy Rychliki jest co najmniej niepoważna.

2.    Cytat: Na administrowanej przez Wójta stronie internetowej www.rychliki.org, pojawił się artykuł pt. „Goście ze Starostwa Powiatowego na sesji Rady Gminy Rychliki”. Ponieważ zawierał on informacje naszym zdaniem wprowadzające w błąd zainteresowanych sprawą mieszkańców nie możemy pozostawić tej sprawy bez komentarza.

Odpowiedź:
Panowie piszą, że artykuł zawierał informacje wprowadzające w błąd, natomiast żadnych błędów w swym liście nie potrafią wskazać. Chcą sprawę skomentować, ale jej nie komentują.
Dlatego podkreślam: wszystkie informacje zawarte w tym artykule są zgodne ze stanem faktycznym i pokazuję jedynie nieudolność zabiegów o remont drogi 1185 N pana Zbigniewa Lichuszewskiego oraz Romana Koguta – przedstawicieli mieszkańców Gminy Rychliki w Radzie Powiatu.
Artykuł „Goście ze Starostwa Powiatowego na sesji Rady Gminy Rychliki” mogę w całości zacytować ponownie. Zapraszam do lektury tego tekstu jeszcze raz, ponieważ dziś – w kontekście tego listu – fakty stojące za Samorządem Gminy Rychliki mamy zestawione z nic nieznaczącymi ogólnikami autorów listu http://www.rychliki.pl/index.php/8-aktualnosci/1673-goscie-ze-starostwa-powiatowego-na-sesji-rady-gminy-rychliki.

3.    Cytat: Wójt zadeklarował, że udostępni gminne pomieszczenia i zobowiązał się, że wspólnie z powiatem zorganizujemy obchody „Dnia działacza kultury”.
Niestety z nieznanych nam powodów w tzw. „ostatniej chwili” wycofał się Pan z wcześniejszych ustaleń i to wykonując tylko telefon do pracownika Starostwa Powiatowego (…). Szkoda, że zasada: „umów należy dotrzymywać” jest Panu obca.

Odpowiedź:
Jest coś w tym liście, z czym się zgadzam z panami: Umów należy dotrzymywać! Będzie remont drogi 1185 N na całym odcinku do Śliwicy włącznie, będą bardzo kulturalne Dni Działacza Kultury w Rychlikach.

4.    Cytat: Z ubolewaniem przyjęliśmy również fakt, że Starosta w tym roku nie został zaproszony na Dożynki Gminne.

Odpowiedź:
Tym zarzutem panowie całkowicie mnie zaskoczyli, ale uprzejmie wyjaśniam: będzie remont drogi 1185 N na całym odcinku, Starosta Powiatu Elbląskiego będzie naszym gościem honorowym. Będą kwiaty, uściski dłoni i podziękowania od mieszkańców – bo przecież Dożynki Gminne to czas podziękowań. Wnioski obu panom polecam wyciągnąć samodzielnie.

Szanowni Panowie Radni, rozumiem, że obaj jesteście wobec swoich ugrupowań politycznych zobowiązani do rozpoczęcia kampanii samorządowej. Zrobiliście to jednak bardzo nieelegancko i zdecydowanie za wcześnie. Odpowiadam wprost: jako urzędujący Wójt Gminy Rychliki nie mam czasu odpowiadać na zaczepki polityczne. Ja nie pracuję na rzecz partii, a na rzecz mieszkańców. Uderzanie w wójta niepoważnymi zarzutami to panów pomysł na pozorną aktywność wynikającą z braku własnych sukcesów.

Czy się panom radnym to podoba czy nie, w imieniu mieszkańców – i z mieszkańcami – będę domagał się remontu dróg powiatowych w Gminie Rychliki. Właśnie dlatego że dotrzymuję umów – a swoim mieszkańcom obiecałem, że będę zabiegał o remonty dróg powiatowych w Gminie Rychliki.

Pozdrawiam i życzę jednak owocnej pracy na rzecz mieszkańców, bo takie jest zadanie radnych. A jeśli nie chcecie wesprzeć Samorządu Gminy Rychliki – po prostu nie przeszkadzajcie nam pracować.

Z poważaniem             
Henryk Kiejdo             
Wójt Gminy Rychliki