Skip to main content

Pamiętajmy o odblaskach

2018-02-09

Okres zimowy, to czas szczególnych zagrożeń dla pieszych uczestników ruchu drogowego. Coraz szybciej zapadający zmierzch, zachmurzenie czy opady atmosferyczne, to tylko niektóre powody wzrostu w tym okresie ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety zdarzenia te bardzo często kończą się tragicznie, gdyż pieszy w bezpośrednim kontakcie nawet z niewielkim samochodem nie ma większych szans. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza, że można to zrobić na prawdę niewielkim kosztem – zaopatrując się w odblaski.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą wszyscy piesi uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek używania, po zmroku i poza terenem zabudowanym, zewnętrznych elementów odblaskowych. Apelujemy więc do Państwa o stosowanie elementów odblaskowych nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale też, a może przede wszystkim, ze względu na Państwa bezpieczeństwo. Zachęcamy także, aby z odblasków korzystać nie tylko poza terenem zabudowanych, do czego zobowiązują nas przepisy, ale także i w mieście, co dyktuje zdrowy rozsądek. Warto też pamiętać, że kierowca jadący z prędkością około 90km/h w ciągu jednej sekundy przejeżdża około 25 metrów. Po zmroku, przy normalnych warunkach drogowych i prawidłowo ustawionych światłach, ubranego na ciemno pieszego, który nie używa elementów odblaskowych, jest w stanie zauważyć z odległości około 50 – 60 m. Daje to kierowcy około 2 (dwie) sekundy na reakcję i rozpoczęcie manewru ominięcia pieszego. Gdy pieszy posiada elementy odblaskowe, dystans ten, a więc i czas na reakcję, wydłużają się ponad trzykrotnie. Te dodatkowe cztery sekundy dane przez nas „w prezencie” kierowcy mogą przedłużyć życie nam, czy naszym najbliższym o wiele, wiele lat. W okresie jesienno – zimowym warto też szczególnie zatroszczyć się o najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz seniorów. Brak właściwej opieki i roztargnienie w przypadku dzieci oraz pojawiające się ograniczenia związane z wiekiem u osób starszych, to częste powody zdarzeń drogowych z ich udziałem. Opiekujmy się więc z taką samą troską tak najmłodszymi, jak i seniorami. Pamiętajmy, że ubieranie się w jasnych kolorach czy nawet najmniejszy element odblaskowy używany we właściwy sposób zdecydowanie podnoszą nasze bezpieczeństwo. Zadbajmy więc o naszych najbliższych, aby i oni byli dobrze widoczni, a tym samym bezpieczni na drodze.
Informujemy jednocześnie, że wobec osób niestosujących się do obowiązku używania poza terenem zabudowanym elementów odblaskowych, wyciągane będą bardzo rygorystyczne konsekwencje. Sprawcy takiego wykroczenia grozi mandat karny do 500zł lub skierowanie sprawy do Sądu. Jednak perspektywa nawet tak dotkliwych kar za nieużywanie elementów odblaskowych jest niczym, w porównaniu z zagrożeniami, jakie powoduje bycie niewidocznym na drodze. Dbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, stosując na co dzień elementy odblaskowe oraz ubierając się w taki sposób, aby być jak najbardziej widocznym na drodze.

Zastępca Komendanta   
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski