Skip to main content

Pasowanie na czytelnika

2012-04-18

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”
(Umberto Eco)

Jeszcze przed świętami uczniowie klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej w Rychlikach uczestniczyli w bardzo ważnym dla siebie wydarzeniu – Pasowaniu na czytelnika Biblioteki Publicznej Gminy Rychliki. Wszyscy, zarówno dziewczynki jak i chłopcy, w napięciu czekali, aby dołączyć do grona czytelników i móc samodzielnie wypożyczać książki.

Na pasowanie przybyli goście: Wójt Gminy Rychliki Henryk Kiejdo, Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół w Rychlikach Gabriela Żylis, rodzice oraz uczniowie klas zerowych z wychowawczyniami. Uroczystość rozpoczęło przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Rychlikach (Karolinę Hałuszczak, Martynę Białek Paulinę Król i Dominika Białek) pod kierunkiem pani Katarzyny Hałuszczak barwne przedstawienie o prośbach książki, które z pewnością sprawi, że dzieci nie zapomną jak należy obchodzić się z książkami. Następnie krasnale zadawały dzieciom zagadki, których bohaterami były postacie z bajek. Pierwszaki świetnie poradziły sobie z zadaniem i w nagrodę otrzymały lizaki. Kolejnym, najważniejszym punktem programu, było włączenie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Każdy pierwszak z podniesionymi palcami prawej dłoni złożył przyrzeczenie, a następnie podchodził do pani bibliotekarki i jak prawdziwy rycerz klęknął, by przez dotknięcie książką prawego ramienia stać się czytelnikiem. Były oczywiście drobne upominki, dyplom i odciśnięty paluszek na pamiątkowej tablicy. Nie zapomnieli o bohaterach uroczystości również goście, którzy podarowali dzieciom cukierki, lizaki i zakładki do książek. Wszystkie pierwszaki wraz z wychowawczyniami składają pani bibliotekarce Katarzynie Hałuszczak podziękowanie za zaproszenie i piękne przygotowanie uroczystości, która z pewnością jeszcze nie raz będzie przez nas wspominana.
Na zakończenie specjalny list skierowany do rodziców:

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Powyższe słowa, które pragnę skierować do rodziców, zainspirowały mnie do napisania kilku słów do rodziców uczniów klas pierwszych.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
4. Książki wychowują.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

Joanna Szponar

Foto: Agnieszka Chwoszcz

{gallery}12/g_15{/gallery}