Skip to main content

Pasowanie na czytelnika

2007-12-18

W piątek 14 grudnia 2007 roku w Zespole Szkół w Rychlikach odbyła się uroczystość , podczas której uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość uświetniły swoją obecnością pani dyrektor Elżbieta Biczak, pani wicedyrektor Gabriela Żylis oraz wychowawczyni klasy pierwszej pani Leokadia Żuk. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama biblioteki i zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów.

To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać. Podczas uroczystości, przygotowanej przez bibliotekarkę Beatę Naumczyk i uczennice klasy II b Gimnazjum w Rychlikach, pierwszoklasiści wysłuchali prośby książki o poszanowanie wszystkich książeczek oraz zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej. Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzeli inscenizację pt. ″Zaproszenie do bajki″ przygotowaną przez gimnazjalistki, której bohaterami były postacie z bajek: Alladyn, Alibaba, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Wróżka. Po przedstawieni pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie:

Ja, uczeń klasy pierwszej uroczyście obiecuję,
że będę czytać i szanować książki,
bo one pomagają nam w nauce i pracy,
uczą miłości do ludzi i ojczyzny,
wskazują drogę do każdego celu.
A książka niech zostanie moim przyjacielem na całe życie.
Po tym tak ważnym ślubowaniu każdy uczeń otrzymał,na pamiątkę spotkania, upominek – zakładkę do książki i słodycze. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor osobiście zachęciła dzieci do czytania książek, a pani bibliotekarka zaprosiła najmłodszych czytelników do codziennego odwiedzania szkolnej biblioteki.

 {gallery}07/13{/gallery}