Po konferencji w Rychlikach
O stosowaniu środków ochrony roślin i jego wpływie na środowisko rozmawiali na konferencji w Rychlikach specjaliści, rolnicy i samorządowcy z ościennych gmin.
Stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie – niezbędne dla uzyskania wysokiej jakości plonów – niesie ze sobą jednak ryzyko powstania zagrożeń dla środowiska naturalnego. Celem konferencji zorganizowanej przez wójta Henryka Kiejdo w Rychlikach było przede wszystkim zwrócenie uwagi na konsekwencje nieodpowiedniego stosowanie tych środków, a także zwiększenie świadomości znaczenia owadów zapylających we współczesnym rolnictwie.
– Myślę, że to było bardzo dobre merytoryczne spotkanie, i bardzo potrzebne. Do samorządów gminnych wpływa coraz więcej zgłoszeń w sprawie zatruć pszczół środkami ochrony roślin. Dlatego ważne jest, żeby producenci rolni znali obowiązki związane ze stosowaniem środków ochrony roślin… Z drugiej strony ważne jest, by samorządowcy wiedzieli, jak mają reagować na takie zgłoszenia… W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a pszczoły w coraz większej skali umierają. Dlatego chcemy promować dobre praktyki rolnicze – mówi Henryk Kiejdo.
Bezpiecznie dla środowiska i pszczół…
Sytuację reguluje ustawa o środkach ochrony roślin. Generalnie stosować mogą je osoby, które odbyły odpowiednie szkolenie i posiadają świadectwo ukończenia szkolenia, zaświadczenie, że sprzęt jest po atestacji oraz posiadają ewidencję stosowania środka. Tych danych żądać będzie komisja powołana do zadań nadzwyczajnych. Bardzo niebezpieczne jest stosowanie środków chemicznych kilku jednocześnie oraz to, że są też takie, które są w obrocie nielegalnym. Użycie niezgodnie z zasadami jest zagrożone grzywną, wyrządzenie szkody wiąże się nierozerwalnie z odszkodowaniem za jedną rodzinę nawet do 1 tysiąca złotych (zależnie od wyceny komisji), ponadto ze zmniejszeniem a w przypadku powtórzenia – nawet z cofnięciem dopłat bezpośrednich.
Osoby wykonujące zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, muszą mieć świadomość ryzyka zatrucia pszczół i bezwzględnie przestrzegać obowiązujących zasad stosowania środków ochrony roślin czyli:
1) nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół:
– na rośliny uprawne w czasie kwitnienia,
– kiedy w uprawie chronionej występują kwitnące chwasty,
– na rośliny pokryte spadzią,
– w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek,
– na roślinach, których kwitnienie może rozpocząć się przed upływem okresu prewencji,
2) unikać znoszenia cieczy użytkowej, zwłaszcza na sąsiednie kwitnące rośliny,
3) stosować środki ochrony roślin, co najmniej 20 m od pasiek, przy prędkości wiatru w czasie zabiegu nieprzekraczającym 4 m/sekundę,
4) dobierać starannie porę wykonania zabiegu ochrony roślin, najlepiej wykonywać zabiegi wieczorem (po oblocie pszczół),
5) wybierać preparaty selektywne (bezpieczne dla owadów pożytecznych), nietoksyczne dla pszczół, lub o krótkim okresie prewencji,
6) współpracować z pszczelarzami, w celu ewentualnego zabezpieczenia uli w czasie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin,
7) informować o zabiegach ochronnych,
8) wykonywać zabiegi po przekroczeniu progów ekonomicznej szkodliwości,
9) ograniczać wykonywanie zabiegów ochronnych do pasów brzeżnych,
10) stosować dawki dzielone lub obniżone,
11) postępować ze środkami ochrony roślin zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania,
12) nie zanieczyszczać wód,
13) przestrzegać przepisów prawnych.
Wójt Henryk Kiejdo bardzo dziękuję rolnikom, którzy zainspirowali potrzebę takiej konferencji, wszystkim uczestnikom oraz wykładowcom.
Wykład dr hab. Zbigniewa Lipińskiego
{gallery}17/konferencja2{/gallery}