Skip to main content

W maju ruszą prace na drodze 527. Samorządy podpisały porozumienie

2015-03-03

Przebudowa 5-kilometrowego odcinka drogi 527 z Rychlik do Kwietniewa potrwa od maja do końca września tego roku.  Zakres prac obejmie poszerzenie i wzmocnienie drogi, korektę łuków, budowę 1,4 km chodników, ponad 4 km ciągów pieszo-rowerowych, parkingu w Kwietniewie, 5 przejść dla pieszych, 2 wyspy najazdowe, 2 azyle dla pieszych, zjazdy indywidualne i publiczne, przebudowę 7 skrzyżowań, mostu w Dymniku i 3 przepustów oraz przebudowę odwodnienia i zagospodarowanie zieleni. 

Wójt Henryk Kiejdo i dyrektor ZDW w Olsztynie Waldemar Królikowski 2 marca podpisali porozumienie w sprawie wspólnego finansowania inwestycji.

Wójt Gminy Rychliki – Henryk Kiejdo, Dyrektor ZDW w Olsztynie – Waldemar Królikowski

– Bardzo się cieszę się, że niespełna pół roku po zakończeniu przebudowy I odcinka możemy rozpocząć kolejny etap modernizacji kluczowej dla gminy Rychliki drogi 527. Dla mnie bardzo ważne było, by wraz z przebudową drogi powstały chodniki i ścieżki rowerowe, bo to znacznie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców – mówi wójt Henryk Kiejdo.

Wicemarszałek – Wioletta Śląska-Zyśk, Wójt – Henryk Kiejdo, Dyrektor ZDW – Waldemar Królikowski

– Czasu na przeprowadzenie robót i rozliczenie projektu unijnego nie mamy zbyt wiele, dlatego zdecydowaliśmy się w tym momencie na przebudowę 5-kilometrowego odcinka wraz z potrzebną infrastrukturą – podkreślił dyrektor ZDW Waldemar Królikowski.

Marszałek – Gustaw Marek Brzezin, Wicemarszałek – Wioletta Śląska-Zyśk, Wójt – Henryk Kiejdo, Dyrektor ZDW – Waldemar Królikowski

Koszt rozbudowy 5 km odcinka szacowany jest na ok. 13,6 mln zł, a projekt został zgłoszony do dofinansowania środkami unijnymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Udział Gminy Rychliki to 1 mln zł, udział województwa 700 tys. zł, a pozostały koszt to dofinansowanie unijne.

Już dziś wiadomo, że wniosek jest poprawny i pieniądze na realizację są zapewnione. Według informacji ZDW 11 marca 2015 r. ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania.

Wójt – Henryk Kiejdo, Wicemarszałek – Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor ZDW – Waldemar Królikowski

Przebudowa ostatniego odcinka drogi nr 527 w granicach województwa warmińsko-mazurskiego (Kwietniewo-gr. województwa) przewidziana jest na lata 2015-2020 i będzie uzależniona od dostępności środków w budżecie województwa oraz puli środków unijnych.