Skip to main content

Policja ostrzega o oszustach „na wnuczka” i „na policjanta”!

2015-12-07

Pamiętajmy, że zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.
Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o tym, ile pieniędzy mamy w domu. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Sprawdźmy wiarygodność naszego rozmówcy. Nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

Metoda „na policjanta”

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Przekonują starszą osobę, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki czemu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców wykorzystujących starsze osoby. W rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z działaniami policji.
Pamiętajmy, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!
Kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, nie wdawajmy się w dialog, zakończmy rozmowę. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować – powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu trzeba powiadomić policję.Apelujemy również do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady czy przypadkowe wizyty. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Pasłęku pod całodobowym numerem telefonu 55 249 99 00, 997 lub 112.