Święto Plonów za nami
Uroczystości Święta Plonów 2024 połączone z jubileuszem miejscowości Święty Gaj oficjalnie za nami. Dopisała pogoda, mieszkańcy Świętego Gaju i całej gminy, zjawiło się wielu zaproszonych gości oraz mieszkańcy sąsiednich gmin. Rozpoczęliśmy mszą polową, którą odprawili proboszczowie parafii z terenu gminy. Po mszy odbyła się procesja, która przeszła pod Świetlicę Wiejską, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowego kamienia z okazji 700-lecia powstania miejscowości Święty Gaj.
Kolejny etap uroczystości odbył się na placu za świetlicą, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy podczas którego Starostowie Dożynek państwo Emilia i Adam Gajdzis (ze świętego Gaju oczywiście) przekazali Wójtowi Zbigniewowi Lichuszewskiemu chleb dożynkowy rozdzielony później wśród zgromadzonych gości. Tradycyjnie później nastąpiły przemówienia i życzenia dla rolników, podziękowania za ich trud włożony w pracę na roli. Najbardziej zasłużonym rolnikom wręczono odznaczenia i symboliczne nagrody.
Część artystyczna rozpoczęła się od występu dzieci ze szkoły podstawowej w Rychlikach, następnie scenę opanował zespół Bardon z Elbląga, a w międzyczasie powołana komisja dokonała oceny wieńców dożynkowych i stoisk. Trzeba przyznać, że tak wielu wieńców nie było od bardzo dawna, a zaprezentowane stoiska były tak pomysłowe i okazałe, że komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody każdemu wystawiającemu się sołectwu. Konkurs wieńców wygrało sołectwo Rejsyty, drugie miejsce dla Jankowa a trzecie dla sołectwa Krupin-Kiersity.
Oprócz pyszności przygotowanych przez poszczególne sołectwa, organizatorzy przewidzieli dla każdego darmową grochówkę oraz tort z okazji jubileuszu Świętego Gaju. Jak zawsze dla dzieci zorganizowano konkursy i zabawy, dla dorosłych też się coś znalazło. Nie zabrakło fotobudki oraz stoisk z zabawkami, biżuterią i starociami.
Kolejna część imprezy to już muzyczna podróż przez muzykę rozrywkową. Rozpoczął zespół Baby Full, czyli trójka rodzeństwa, dzieci lidera znanego zespołu disco polo Bayer Full. Kolejny występ to formacja Densi, a wieczór dopełnił występ gwiazdy wieczoru. Już po raz trzeci u nas wystąpiła Aleksandra MASZA Paszkiewicz.
Tak duża impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania wielu osób. Całością dowodziła Kasia Hałuszczak, ale swój wkład mieli pracownicy Urzędu Gminy, Biblioteki, GOPS i oczywiście sołectwo Święty Gaj z Wioletą Jakubczak na czele, oraz niemal wszystkie sołectwa naszej gminy. Nad wszystkim czuwał Wójt Zbigniew Lichuszewski, a duchowe wsparcie zapewniał ks. Piotr Łatacz. Nie sposób wymienić wszystkich, ale w organizacji otrzymaliśmy wsparcie zarówno świętujących rolników jak i zaprzyjaźnionych firm i organizacji, ich listę i logotypy zamieszczamy w naszej galerii ze zdjęciami. Jak zawsze wsparciem był KOWR, który już od kilku lat pomaga nam w tego rodzaju przedsięwzięciach.
Z okazji 700-lecia miejscowości ufundowany został przez Mirosława Sienkiewicza maszt z polską flagą, który stanął przed świetlicą tuż obok pamiątkowego kamienia z rzeźbą orła na szczycie. Fundatorami kamienia z rzeźbą są ks. Piotr Łatacz oraz Konfederacja Orderu Św. Stanisława. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, osobom zaangażowanym w organizację Dożynek, rolnikom i przedstawicielom sołectw. Kto wie gdzie spotkamy się w przyszłym roku…
Zapraszamy do obejrzenia pierwszej galerii zdjęć, a jutro udostępnimy zdjęcia zrobione przez Jolę Marek-Ryś oraz filmy nagrane podczas całego dnia Święta Plonów.