Skip to main content

Powiat elbląski ponownie Super Powiatem

2019-01-31

super powiatWłaśnie ukazały się wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2018, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Po raz kolejny powiat elbląski uzyskał zaszczytny tytuł „Super Powiat 2018”. W kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców powiat elbląski tym razem zajął w rankingu 2. miejsce, awansując z miejsca 10. osiągniętego rok temu.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Oceniając samorządy, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

Związek Powiatów Polskich przyznaje też tytuły Super Powiat i Super Gmina tym samorządom, które „uzyskały największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów”. Ma to być więc „rodzaj uhonorowania mistrzów wśród samorządowych liderów”. Za 2018 r. owe tytuły otrzymały:

• Powiaty do 60 tys. mieszkańców – Powiat Elbląski

• Powiaty do 120 tys. mieszkańców – Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

• Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców – Powiat Poznański

• Miasta na prawach powiatu – Legnica

• Gminy miejskie i miejsko-wiejskie: Miasto Bolesławiec ex eaquo Miasto Stronie Śląskie

• Gminy wiejskie: Gmina Ustka

Ranking powiatów do 60 tys. mieszkańców:

1.Powiat Augustowski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2018

2.Powiat Elbląski

3.Powiat Świdwiński

4.Powiat Przasnyski

5.Powiat Łobeski

6.Powiat Wałecki

7.Powiat Lubański

8.Powiat Hajnowski

9.Powiat Bielski (woj. podlaskie)

10.Powiat Drawski

źródło: www.powiat.elblag.pl