Skip to main content

Powiatowy Dzień Działacza Kultury

2016-05-23

20 maja br. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Działacza Kultury. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku spotkali się społeczni działacze kultury z powiatu elbląskiego, dyrektorzy jednostek kultury, przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu elbląskiego.
Podczas uroczystości wręczono przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom: Katarzynie Hałuszczak (gmina Rychliki), Romanowi Lastovjakowi (gmina Godkowo) i Dawidowi Oszlisowi (gmina Rychliki).

Wręczone zostały również doroczne nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: Maria Borowa (gm. Godkowo), Iwona Jachimek (gm. Pasłęk), ks. Piotr Miśkowicz (gm. Pasłęk), Anna Muzyczuk (gm. Markusy), Eugenia Osiak (gm. Tolkmicko), Wojciech Pałka (gm. Tolkmicko), Emilia Piaścik (gm. Tolkmicko), Dominika Zabiełło (gm. Młynary) oraz nagroda zespołowa dla Grupy Teatralnej z Filii Pasłęckiego Ośrodka Kultury w Zielonce Pasłęckiej (gm. Pasłęk).
W części artystycznej zaprezentowały się zespoły i soliści działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku.
Sylwetki osób odznaczonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Katarzyna Hałuszczak (gmina Rychliki) – od 2000 r. funkcję pełni kierownika Biblioteki Publicznej w Rychlikach. Jej działania przyczyniają się do upowszechniania kultury na terenie gminy Rychliki. Spośród ważniejszych przedsięwzięć należy wymienić festyny rodzinne integrujące społeczeństwo gminy, spotkania z teatrem dla dorosłych i dla dzieci, spotkania autorskie z pisarzami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, angażuje się w przygotowywanie uroczystości gminnych typu Święto Plonów, Dzień Przedsiębiorcy oraz Święta Niepodległości. Pani Hałuszczak prowadzi szeroką działalność mająca na celu upowszechnianie i popularyzację czytelnictwa wśród mieszkańców. Organizowany nieprzerwanie od 2011 r. konkurs literacko-plastyczny „Chomiczek” w 2013 r. otrzymał nagrodę Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie pn. „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym”. W 2015 roku z myślą o seniorach z gminy Rychliki, przy filii biblioteki w Jelonkach zorganizowała prężnie działający „Klub Seniora”.

Dawid Oszlis (gmina Rychliki) – od 2009 roku pracuje na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Rychlikach. Zaangażowany w działalność na rzecz przybliżenia i upowszechnienia wśród młodzieży najnowszej historii Polski, rozbudzania uczuć patriotycznych, szacunku do symboli narodowych oraz poszukiwania tożsamości narodowej. Pan Dawid organizował wielokrotnie konferencje – spotkania historyczne, z udziałem młodzieży, lokalnych władz, ludzi nauki oraz „żywych świadków historii”. Z jego inicjatywy odbyły się pokazy historyczne, które przybliżyły uczniom zasady kodeksu rycerskiego, historię walk średniowiecznych czy historię ubioru wspomnianej epoki. W 2014 roku zainicjował cykl pn. „Gimnazjalne Spotkania z Historią”, które na stałe wpisały się w harmonogram uroczystości szkolnych. Warto wspomnieć, że w obecnym roku opracował projekt edukacyjny „Razem tworzymy historię”, który ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Pan Dawid Oszlis w 2018 roku zamierza zorganizować konkurs i konferencję międzyszkolną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

zdjęcia pochodzą ze strony http://www.powiat.elblag.pl/pl/

 

{gallery}16/kultura{/gallery}