Skip to main content

Prezydent PZP w Rychlikach

2010-02-16

W dniu 14 lutego gościem Warmińskiego Związku Pszczelarzy w Rychlikach był Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, pan Tadeusz Sabat. Polski Związek Pszczelarski skupia ok.40 tys. pszczelarzy zrzeszonych w 52 regionalnych związkach pszczelarskich. W Polsce mamy kilka organizacji o zasięgu ogólnopolskim – podobnie zresztą jak i w innych krajach. Gościa przywitał a następnie udzielił głosu prezes WZP Rychliki – Henryk Kiejdo.

Tematykę wystąpienia zdominowały sprawy chorób pszczół w tym warrozy. Prezydent oznajmił, że do walki z tą chorobą w niedługim czasie powinien być obecny w sprzedaży polski lek o nazwie „biowar”.

Zwrócił uwagę, iż trucizną pszczół jest polski cukier, w którym znajduje się mąka pszenna, sól i formalina. Sól służy do wybielenia cukru a wcześniej robiono to wapnem. Najgroźniejszym jednak skażeniem pszczół jest formalina. Kolejną trucizną pszczół jest imidakloprid, czyli chemia stosowana w zaprawach buraków cukrowych, rzepaku itd. Imidakloprid rozkłada się w glebie ponad 3 lata. (jest to związek z grupy neonikotynoidowych obecnych w takich insektycydach jak Gaucho czy Poncho).

Zdaniem prezydenta – pszczoły masowo zaczynają ginąć, gdyż pszczołom najbardziej szkodzą uprawy monokulturowe np. tysiące hektarów rzepaku lub kukurydzy. Pszczoły nie mogą długo żywić się tylko jednym pokarmem, gdyż organizm pszczół osłabia się. To tak jak gdyby człowiek jadł np. tylko chleb.

Pszczoły wskutek ww. Przyczyn giną np. w Niemczech na przestrzeni ostatnich lat z 4,2 mln rodzin pszczelich, pozostało ok. 700 tys. W wielu krajach UE zawieszono stosowanie ww. Pestycydów a firma Bayer bez udziału sądu wypłaciła niemieckim pszczelarzom odszkodowanie w wysokości 5 mln euro.

Ponadto Prezydent stwierdził, iż bzdurą jest, iż zachód ma żywność ekologiczną. W Polsce ilość stosowanch środków chemicznych w rolnictwie jest 10 – krotnie mniejsza, niż po 20 – krotnych ograniczeniach w starej Unii. Tak więc, każda polska żywność – w porównaniu z europejską – jest ekologiczna. Należy pamiętać, że dzisiaj produktem spożywczym, który działa jak odtrutka jest miód i pyłek kwiatowy. Wielu z nas zapomniało, że najprostszym sposobem leczenia ołowicy u dzieci oraz pospolitej anemii, bez skutków ubocznych są produkty pszczele. Są one także antybiotykami XXI wieku, to naprawdę cuda matki natury.

Po wystąpieniu była dyskusja m.in. Zadawano pytania dotyczące programu wsparcia dla pszczelarstwa. Chodziło o dopłatę do ula a nie o wsparcie w zakupie odkładów, leków etc. (p. Twardowski Andrzej – Lubachowo), pytano także o to czy prezydent dąży do jedności związku, ponieważ kilka organizacji nie utożsamia się z polityką prowadzoną przez związek (p. Baran Bogdan – Pasłęk).
Notatkę sporządził Henryk Kiejdo – Prezes WZP Rychliki