Skip to main content

Remont odcinka drogi Kwietniewo – Krupin musi poczekać

2018-07-05

Remont odcinka drogi Kwietniewo – Krupin musi poczekać. Wykonawcy chcą dwa razy więcej niż oferuje Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Dwie firmy chciały przebudować 2,5 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 527 od Kwietniewa do Krupina. Ich oferty opiewały na 13 i 16 mln zł – czyli dwa razy więcej niż  przeznaczył na ten cel Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Był to już drugi przetarg, pierwszy został unieważniony, ponieważ wpłynęła tylko jedna oferta na ponad 15,5 mln zł.

– Zakres remontu tego odcinka dostosowaliśmy już do robót niezbędnych tak, by spełniał warunki techniczne i parametry wymagane dla drogi wojewódzkiej. Ich realizacja za taką kwotę nie ma uzasadnienia ekonomicznego i byłaby naruszeniem zasad gospodarności wydatków środków publicznych – mówi Waldemar Królikowski, dyrektor ZDW.
Wykonawcy tłumaczą, że jest za mało ludzi do pracy, a ceny materiałów budowlanych rosną.

– W 2015 roku udało nam się przebudować 5-kilometrowy odcinek drogi z Rychlik do Kwietniewa wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą, ścieżką rowerową, chodnikiem za 12,5 mln zł. Nie minęły 3 lata, wykonawcy życzą sobie 2 razy więcej za odcinek o połowę krótszy, bez chodnika – mówi wójt Henryk Kiejdo. Wszyscy jednak wiemy, że droga jest w katastrofalnym stanie, dlatego absolutnie to nie jest koniec planów jej przebudowy. Zarząd Dróg Wojewódzkich zachowuje przeznaczoną kwotę na termin późniejszy. Czekamy na zakończenie dużych inwestycji drogowych w okolicach Gdańska czy Olsztyna. Drogowcy nas uspokajają, że wówczas więcej firm będzie zainteresowanych inwestycją na naszym terenie, a ceny powinny się zbliżyć do realnych i zgodnych z rzeczywistymi kosztami – dopowiada Henryk Kiejdo.