Skip to main content

Rocznica odzyskania niepodległości w SP w Jelonkach

2011-11-14

10 listopada 2011 roku to data szczególna w życiu społeczności Szkoły Podstawowej w Jelonkach, bowiem tego dnia odbyła się w szkole podwójna uroczystość – pasowanie na ucznia i ślubowanie pierwszoklasistów oraz akademia dla uczczenia 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, rodzice, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Po krótkich słowach powitania głos zabrali najmłodsi uczniowie, którzy pod opieką p. Iwony Kłodowskiej przygotowali występ artystyczny, by ten ważny dla siebie dzień uczcić wierszem, tańcem i piosenką. Następnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, powtarzając tekst odczytywany przez p. Kłodowską.

Po ślubowaniu głos zabrał p. wójt Henryk Kiejdo, który w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał, czym być powinna ojczyzna dla każdego Polaka. Kolejnym punktem programu było pasowanie na ucznia, którego dokonała p. dyrektor Bożena Kruszewska, dotykając ramienia każdego ucznia specjalnie przygotowanym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Jelonkach”. Po tym akcie pierwszoklasiści otrzymali z rąk p. wójta pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki od kolegów z drugiej i trzeciej klasy oraz p. dyrektor.
Po pierwszoklasistach zgromadzonym gościom zaprezentowali się starsi uczniowie, którzy słowem i pieśnią powrócili do jakże trudnego czasu w historii naszej ojczyzny – blisko półtorawiecznej niewoli. Przewodnia myśl zaprezentowanego programu artystycznego zawarła się w stwierdzeniu, że „miłość i wiara dla tych, co odeszli i dla tych, co zostają splata się w jedną narodową pamięć”. W trakcie występu przygotowanego przez panie: Bożenę Mięsikowską, Annę Dudowicz – Głuch i Ewę Maciejewską, uwagę widowni przykuwały biało – czerwone kotyliony zdobiące stroje młodych artystów. Była to odezwa na apel Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, który zachęcał do przypięcia kotylionu, który miał stać się „ znakiem pozytywnej energii, naszych nadziei i ambicji, naszej radości z wielkiego wspólnego dobra – Rzeczypospolitej”.

{gallery}11/18{/gallery}