Skip to main content

Rozbierz z nami choinkę – obdaruj odblaskami bliskich

2017-12-15

Tak tak, nie ubierz a rozbierz – to policyjna akcja, w którą włączyły się elbląskie media kupując i przekazując Policji odblaski. Odblaski te zostaną powieszone na choinkach, które staną w pięciu różnych miejscach. W najbliższy poniedziałek od godziny 12.00 mieszkańcy będą mogli zdejmować z nich odblaski. Akcja ma poprawić bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Przed świętami w domach będziemy ubierali choinki. Policyjne drzewka w poniedziałek staną przed dwiema elbląskimi redakcjami oraz Komisariatem Policji w Pasłęku, Posterunkiem Policji w Tolkmicku i Posterunkiem Policji w Gronowie Elbląskim. Wszystkie będą ubrane w odblaskowe światełka. 

W poniedziałek od godziny 12.00  przystrojone wcześniej zielone drzewka będzie można „rozbierać”. A odblaski zabrać i wykorzystać przyczepiając je do ubrania lub podarowując bliskim.
Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.
– Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze – mówi podkom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.  – Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem dopiero z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości… 150 metrów! Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Zielone drzewka na akcję „Rozbierz z nami choinkę” przekazało Nadleśnictwo Elbląg.  

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu