Skip to main content

Spotkanie w sprawie projektów „ostatniej mili”

2019-03-21

ostatnia milaNa zaproszenie Członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Sylwii Jaskólskiej, wczoraj w Olsztynie w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych stawili się przedstawiciele samorządów lokalnych województwa aby wziąć udział w spotkaniu z firmą Nexera, budującą nowoczesną sieć światłowodową na zlecenie województwa. Spotkanie miało na celu omówienie następnych kroków w realizowanym przez grupę Nexera i Samorząd Województwa Warmińskiego inwestycji ukierunkowanej na rozwój internetu tzw. „ostatniej mili”, oraz pokrycia pozostałych białych plam (adresów) w województwie łączami światłowodowymi.

Obecnie w północno-wschodniej Polsce są realizowane projekty w ramach jednego z najważniejszych programów, mianowicie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Celem całego przedsięwzięcia jest dążenie do maksymalizacji pokrycia całego województwa siecią światłowodową.

Samorządowcy uzyskali informacje dotyczące planów rozbudowy sieci na terenie poszczególnych gmin, problemów z jakimi spotykają się projektanci sieci a także możliwości, jakie stworzy dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30mb. Z sieci zbudowanej przez holding Nexera będą mogli skorzystać dostawcy internetu zarówno ci ogólnokrajowi jak i lokalni przedsiębiorcy. Z sieci ostatniej mili będą mogli skorzystać operatorzy, którzy już działają na naszym terenie ale nie opłaca im się samodzielnie inwestować w nową infrastrukturę o wysokiej przepustowości. Do każdego odbiorcy, który będzie w zasięgu sieci i zadeklaruje chęć przyłączenia, zostanie doprowadzone łącze światłowodowe.

Z dostępnego na stronie Nexera zestawienia wynika, że na razie projekt obejmuje 7 miejscowości gminy Rychliki, lecz istnieje możliwość zwiększenia zakresu budowy sieci ostatniej mili, w najbliższym czasie mają zostać podjęte konsultacje z gminami mające na celu określenie pożądanego zasięgu inwestycji.

ostatniamila0001

Ostatnia mila