Skip to main content

Tlenek węgla – cichy zabójca

2010-10-04

TLENEK WĘGLA
Dlaczego jest niebezpieczny ?

Tlenek węgla nawet 300 razy mocniej niż tlen łączy się z Twoją krwią co prowadzi do śmierci. Tlenek węgla – popularnie zwany czadem jest wbrew powszechnemu złudzeniu bezwonny i bezsmakowy więc nie będziesz wiedział że już CI ZAGRAŻA.

Kiedy wydziela się TLENEK WĘGLA?
Tlenek węgla wydziela się gdy brakuje dopływu świeżego powietrza do Twojego mieszkania. Powietrze potrzebne jest do spalania w piecykach, kominkach jakie używasz do ogrzewania, lub kuchence gazowej na której gotujesz potrawy.
Jeżeli jest go zbyt mało – WYDZIELA SIĘ TLENEK WĘGLA.

Co jest przyczyną wydzielania TLENKU WĘGLA?
Podstawową przyczyną wydzielania tlenku węgla jest uszczelnienie mieszkania, a zwłaszcza: szczelne okna i drzwi – brak mikrowentylacji, brak kratki wentylacyjnej w drzwiach do pomieszczenia, gdzie znajduje się piecyk do ogrzewania, niesprawna wentylacja pomieszczenia np. zakryta kratka wentylacyjna, niedrożny przewód wentylacyjny, niedrożny przewód kominowy.

Myślisz, że z nałożoną na głowę foliową torbą, szczelnie zawiązaną na szyi mógłbyś długo żyć? Dlaczego zatem uszczelniasz swoje mieszkanie tworząc wielką, szczelną foliową torbę, łudząc się pozornymi oszczędnościami?
Prawda jest taka, że oszczędzasz niewiele, a tracisz zdrowie – częściej chorujesz – wydajesz więcej na lekarstwa, w mieszkaniu jest większa wilgotność – łatwiej rozwija się grzyb, brakuje powietrza do oddychania, do spalania w piecyku, którym ogrzewasz mieszkanie co powoduje wydzielanie TLENKU WĘGLA i może prowadzić do śmierci!

CO ZROBIĆ ŻEBY BYĆ BEZPIECZNYM?
Dbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń: stosuj mikrowentylację okien i drzwi, nie zakrywaj otworów wentylacyjnych w drzwiach, kratki wentylacyjnej w ścianie, dokonuj przeglądów okresowych komina i piecyka.
Możesz również zainstalować w mieszkaniu czujnik tlenku węgla.

 

 

 

TELEFONY ALARMOWE

Pogotowie gazowe – 992

Straż Pożarna – 998

Na podstawie ulotki wydanej przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.