Skip to main content

Toaleta to nie śmietnik

2019-02-11

Toaleta to nie śmietnikWszystkich mieszkańców korzystających z kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Rejsyty, Rychliki, Dymnik, Powodowo, Protowo, Budki, Barzyna prosimy o prawidłowe korzystanie z toalety. Dla większości użytkowników jest oczywiste, że użyteczność toalety ogranicza się tylko i wyłącznie do przyjmowania ludzkich, naturalnych nieczystości. Niestety nie dla wszystkich jest to tak oczywiste. Część osób traktuje sedes jak kosz na śmieci, wrzucając do niego różne, nienaturalne rzeczy.

Powoduje to częste awarie urządzeń oczyszczalni. Awarie tego typu powodują wzrost kosztów eksploatacyjnych, co z kolei przełoży się na wzrost opłat za ścieki.
W związku z powyższym prosimy o bardzo poważne potraktowanie informacji zawartych w artykule i dostosowanie się do zaleceń.

Gminny Zakład Komunalny Rychliki       

 

  • Czego nie wolno wrzucać do sedesu:
    Środków higieny osobistej takich jak np.: waciki, podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy, ręczniki papierowe, patyczki do uszu, itp.
  • Rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych, itp. – z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę.
  • Kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.
  • Lekarstw, igieł, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.
  • Materiałów budowlanych tj. np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.
  • Części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie np.: rękawice gumowe, prezerwatywy, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.

{gallery}19/kanaliza{/gallery}