Skip to main content

Uwaga upał!

2015-08-05

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o nadciągającej fali upałów na terenie Polski, w tym dla województwa warmińsko-mazurskiego.
W najbliższych dniach temperatura (w cieniu) przekraczać będzie 30 stopni. W słońcu będzie jeszcze cieplej.
Przypomina się, że utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, realizacji ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego (zwłaszcza w lasach).

Ministerstwo Zdrowia przypomina o kilku podstawowych zasadach podczas upałów: przebywaj w chłodnych pomieszczeniach, nie polegaj na wiatrakach i innych prostych sprzętach chłodzących, noś lekką, luźną odzież, bierz chłodzące prysznice lub kąpiel. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu. Należy pić więcej wody niż zwykle, unikać picia alkoholu i słodkich napojów. Stosuj zacienienia okien, które są oświetlane przez słońce. Zacienienie okien może znacznie zredukować  ilość ciepła docierającego do domu. Ogranicz prace fizyczne w czasie największej operacji słonecznej.
W przypadku stwierdzenia dolegliwości zdrowotnych skontaktuj się z lekarzem.
Na upały powinny szczególnie uważać osoby starsze, chore i dzieci.

Ulotka