Skip to main content

„Wnuczek” powraca…

2015-10-13

Drodzy Seniorzy, Szanowni Państwo.

Od dłuższego czasu docierają do naszego Komisariatu informacje o przypadkach oszustw i wyłudzeń popełnianych na szkodę osób starszych. Sprawcy takich przestępstw wykorzystują najczęściej metodę na tak zwanego „wnuczka”. Polega ona na wprowadzeniu w błąd osoby najbliższej, której ów rzekomy „wnuczek” lub inny „krewny” uległ na przykład wypadkowi. Sprawca oszustwa kontaktuje się wtedy z przyszłą ofiarą telefonicznie informując, że jej krewnemu  przydarzyło się nieszczęście i natychmiast potrzebne są pieniądze, na przykład na opłacenie leczenia lub zapłacenie za wyrządzone szkody.

Oczywiście sam „krewny” po te pieniądze nie może przyjechać, gdyż jest ranny albo musi pozostać na miejscu wypadku. Przysyła wtedy swego „znajomego”, który ma odebrać gotówkę. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad się urywa, a kiedy skontaktujemy się z naszym prawdziwym wnukiem czy krewnym okazuje się, że nie miał  on żadnego wypadku i całą historią jest zaskoczony. Wtedy jednak na odzyskanie pieniędzy przekazanych oszustowi jest już za późno. Czasami oszuści, aby bardziej uwiarygodnić się i uśpić czujność swojej przyszłej ofiary, podszywają się pod policjantów prowadzących akurat obławę na oszustów. Wtedy taki „policjant” dzwoni lub wręcz przychodzi do domu przyszłej ofiary zaraz po telefonie wykonanym przez jego kolegę – oszusta zapewniając, że cała akcja nadzorowana jest przez policję i prosi, aby oszustowi przekazać pieniądze, gdyż będzie wtedy można zatrzymać go na gorącym uczynku. Za pomoc w „działaniach policji” oferuje nagrodę oraz zapewnia, że pieniądze zaraz po „akcji” zostaną zwrócone. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad tak po oszuście, podstawionym „policjancie” jak i pieniądzach bezpowrotnie urywa się. To tylko dwa sposoby z bardzo wielu, jakimi posługują się oszuści żerujący na naszej dobroci i niestety naiwności. Jedyną metodą, aby uniknąć stania się ofiarą oszustów jest nasz zdrowy rozsądek oraz ograniczone zaufanie do osób, których nie znamy. Podkreślić należy, że ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenie Pasłęka doszło do trzech nieudanych prób oszustwa metodą „na wnuczka”. Świadczy to niewątpliwie o Państwa czujności i rozwadze.
    Proszę pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Pasłęku pod całodobowym numerem telefonu 55 2499900, 997 lub 112.

                                              Komendant          
                                Komisariatu Policji w Pasłęku
                                podinsp. Mirosław Suchodolski