Skip to main content

Wybory do sejmu i senatu Rzeczpospolitej Polskiej 2019

2019-10-11

wybory parl 2019Wybory do sejmu i senatu Rzeczpospolitej Polskiej 2019. Na każdej karcie – tylko jeden znak „x”
W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą kandydaci na senatorów
Głosowanie to postawienie 1 znaku „x” na kratce przy nazwisku wybranego kandydata (x to co najmniej 2 przecinające się linie).
Na podłużnej karcie z kandydatami do Sejmu stawiamy tylko jeden znak ”x”, a nazwisk jest kilkadziesiąt – 88 nazwisk w 6 kolumnach, 1 kolumna to jeden komitet wyborczy:
1. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
2. KW Prawo i Sprawiedliwość
3. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
4. KW Konfederacja Wolność i Niepodległość
5. KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
8. KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

Na małej karcie z kandydatami do Senatu (3 nazwiska ułożone alfabetycznie), mniejszej, stawiamy tylko jeden krzyżyk.
Postawienie krzyżyków przy kilku nazwiskach na karcie z kandydatami do Sejmu i przy różnych listach z kandydatami do Sejmu będzie oznaczać głos nieważny.
Wybory do sejmu i senatu 2019
W wyborach do Senatu postawienie znaku „x” przy nazwisku wybranego kandydata jest równoznaczne z oddaniem głosu na niego. Senatorem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów. W wyborach do Sejmu nasz głos jest w pierwszej kolejności wskazaniem dla listy (danej partii czy ugrupowania), a dopiero w drugiej zaliczany jest konkretnemu kandydatowi z tej listy.
Po zakończeniu głosowania komisja najpierw liczy głosy oddane na daną listę, co ma znaczenie na przydzielenie jej później liczby poselskich mandatów. Sumuje też głosy dla poszczególnych kandydatów. I gdy już wiadomo, ile mandatów przypada na dany komitet, dostają je kandydaci z największą liczbą głosów. Nawet jeśli wskazany przez nas kandydat nie zostanie posłem, to nasz głos ma znaczenie dla ogólnego wyniku listy, a więc ma wpływ na to, ile mandatów dostanie wskazana przez nas partia.
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21