Skip to main content

Wycieczka do Warszawy

2013-06-29

W dniach 14 – 15 czerwca 2013r. uczniowie klas IIa, IIb, IIIb i Vb Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka pod opieką swych nauczycieli przeżyli niezapomniane chwile na wycieczce w Warszawie.
Wyjechaliśmy z Rychlik o godz. 5.30 i mimo tak wczesnej pory wszystkim dopisywały humory, nawet słoneczko uśmiechało się do nas, zapowiadając piękny dzień. Po pięciu godzinach jazdy dotarliśmy do celu naszej podróży – Pałacu Kultury i Nauki, gdzie czekała na nas pani przewodnik, która swoimi opowieściami wprowadziła nas w klimat naszej stolicy.

Pierwszym punktem programu był wjazd na XXX piętro. Tu na tarasie widokowym mogliśmy, na razie z góry, podziwiać miejsca, które dopiero były przed nami. Potem pod kierunkiem pani przewodnik udaliśmy się w sześciogodzinną pieszą wędrówkę po stolicy, poznając jej tajemnice. Zobaczyliśmy Ogród Saski, w którym swój dom miał Fryderyk Chopin, oddaliśmy hołd żołnierzom przy Grobie Nieznanego Żołnierza, byliśmy w Kościele Świętego Krzyża, gdzie wmurowane jest serce Chopina, zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, Małego Powstańca, Adama Mickiewicza, Marii Curie – Skłodowskiej. Spacerując Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Kościoła Św. Anny, Pałacu Prezydenckiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta III Wazy oraz Syrenki na Starym Mieście. Przez cały czas towarzyszył nam Fryderyk Chopin, dla którego w hołdzie przygotowano w Warszawie specjalne ławeczki z jego muzyką. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam o różnych postaciach, które zasłużyły się dla naszej stolicy. Wszystkim w pamięci zostanie chyba, oprócz Fryderyka Chopina, król Staś, czyli Stanisław August Poniatowski oraz Zygmunt III Waza, dumnie stojący na swej Kolumnie, w dowód wdzięczności za przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy. Po skończonej wędrówce zmęczeni, ale pełni wrażeń dojechaliśmy do hotelu Agrykola, a i tak czekała na nas jeszcze jedna atrakcja w postaci pokazu fontann. O 21.30 wszyscy mogliśmy zobaczyć to, czego opisać się nie da. Półgodzinny spektakl połączenia wody, światła i dźwięku na długo zostanie przez wszystkich zapamiętany.
Noc minęła szybko i już przed nami stał piękny, słoneczny dzień z kolejnymi atrakcjami. Pierwszym punktem drugiego dnia pobytu w Warszawie były Łazienki Królewskie. Tu zaplanowane były dwa zajęcia edukacyjne pt. „Poznaj króla” i „Cztery żywioły”. Nasi uczniowie uczestniczyli w tych zajęciach bardzo aktywnie, ponieważ to oni musieli zdobywać wiedzę, kierowani tylko przez edukatorów.  W Łazienkach wiele radości sprawił dzieciom widok zamieszkujących park wiewiórki i pawie. Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, w którym mogliśmy podziwiać wiosenne niebo i obejrzeć wspaniały film „Sekrety kartonowej rakiety”, dzięki któremu poznaliśmy nasz układ słoneczny. Jednak gwoździem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, który został nam na koniec. Zachwyt wzbudziły już jedna z najcenniejszych w Europie kolekcja koszulek reprezentacji Brazylii i unikatowe pamiątki z eksponowanych zbiorów PZPN.  Jednak największa atrakcja była przed nami. Trasa piłkarza, czyli wejście w miejsca, do których wstęp mają nieliczni, to było to. Byliśmy w sali konferencyjnej, centrum prasowym, no i oczywiście w szatniach i łazienkach piłkarzy. Każdy z nas mógł dotknąć, a nawet pocałować orzełka na koszulce Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Piszczka i wielu innych czołowych piłkarzy naszej reprezentacji. Zachwytom i westchnieniom nie było końca. Na końcu wszyscy weszli na płytę boiska i mogli wyszaleć się do woli. Niestety, wszystko co dobre, ma swój koniec. Nasza wycieczka również.  W Rychlikach byliśmy o godzinie 1.00 w nocy, już w niedzielę. Z tego miejsca wszyscy uczestnicy składają serdeczne podziękowania tym, którzy pomogli w jej zorganizowaniu. Są to Pan Wójt Henryk Kiejdo i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rychlikach, którzy opłacili przejazd autokarem oraz Pan Grzegorz Misiewicz, właściciel firmy Cleaner, który dofinansował uczestnikom posiłki.  
                                                                                                                             Joanna Szponar

 

{gallery}13/wycieczkawarszawa{/gallery}