Skip to main content

Wystawa w Internecie: Mieszkańcy z pasją

2020-11-10

Screenshot 20201109 145024 wynikBiblioteka Publiczna Gminy Rychliki i filia w Jelonkach z okazji Święta Niepodległości pragnie przedstawić lokalnych twórców i osoby działające w sferze kultury na terenie Gminy Rychliki oraz ich prace. Zaplanowana na 11 listopada 2020 r. tradycyjna wystawa nie odbędzie się z uwagi na panujące warunki epidemiczne, dlatego naszych twórców prezentować będziemy na Facebooku i stronie internetowej biblioteki oraz gminy w cyklu „Mieszkańcy z pasją”. Raz w tygodniu będziemy przedstawiać jednego lokalnego twórcę kultury. Zaczynamy dzisiaj tj. 10 listopada 2020 r. Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej wystawy.

 

#1 „To emocje są moje”

Barbara Winiarczyk

 

            Poezja od zawsze w niej była. Pierwszy wiersz napisała w wieku dziewięciu lat. Początkowo nie chwaliła się utworami, chowała je do szuflady. W końcu postanowiła udostępnić swoje wiersze na jednym z portali poetyckich. Odzew był pozytywny. Wtedy uwierzyła w swój talent. Jeden z komentujących dawał jej cenne wskazówki dotyczące jej twórczości – to właśnie w Internecie znalazła sposób na szlifowanie swojej poezji.

            – Przychodzi moment, kiedy coś się we mnie pojawia: myśl, emocja, które szukają ujścia – mówi Barbara Winiarczyk. Niektórzy czują potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem, ona – musi wykrzyczeć wierszem. Wtedy emocje ustępują.

            Na swoim koncie ma już ok 300 wierszy – nie wszystkie jednak były publikowane. O swojej utworach rozmawiała na spotkaniach poetyckich: w Elblągu, Włocławku, dwa razy w Rychlikach. Została także zaproszona do Warszawy, jednak odmówiła. Niektóre z jej wierszy były śpiewane, np. Ostatni port zaśpiewał zespół Kamrat Szanty Folk w Tolkmicku, na konkursie. Zespół zajął trzecie miejsce za całokształt występu. W 2013 roku został wydany pierwszy tomik jej poezji W deszczu łez.

            Barbara Winiarczyk nie ma jednego ulubionego poety, którym by się inspirowała. Zawsze podziwiała pisanie Adama Mickiewicza i Adama Asnyka. – Lubę czytać różne wiersze, bo u każdego autora mogę znaleźć coś, co mi się podoba. Gdybym miała jednego zapatrzonego twórcę, to i ja bym pisała jednakowo. Lubię zabawę słowem, lubię też eksperymentować – mówi – spotkałam się z opinią, że moje utwory kojarzą się z Tadeuszem „Boy” Żeleńskim. – dodaje.

            – Nie można odbierać tego tak, że to są moje sytuacje opisane w wierszach, to emocje są moje. Ludzie często odbierają je jako moje doświadczenie. Nie wiedzą, że to doświadczenie jest ich.

            Bywało, że pisała po trzy utwory dziennie. Dziś pisze ich mniej, ale jak zauważa, mają więcej głębi, sensu i przekazu. Początkowo były to proste wiersze, później zdecydowała wybrać trudniejsze tematy. Obecnie pracuje nad serią wierszy o tematyce Auschwitz. Zaznacza, że są to trudne emocje, powiązane z sytuacją osób przebywających w obozach, skazanych na śmierć, poddawanych eksperymentom. – W to nie wczuje się nikt, kto tego nie przeżył, mimo to próbuję wejść w przygniatające emocje. Nie da się pisać wielu takich utworów w krótkim czasie.  – mówi  poetka.

            Pani Winiarczyk, oprócz poezji, interesuje się malarstwem. Do tej pory powstał jeden obraz, którego namalowanie zajęło cztery miesiące. – Można by go sprzedawać na wagę, tyle tam farby – śmieje się autorka. – Chciałam się sprawdzić i bardzo mi się spodobało, dlatego, jeszcze się tego podejmę, natomiast przeważy pisanie, bo to jest coś, co muszę robić. – dodaje.

            Wierszy o obozach powstało do tej pory kilkanaście. W publikacji znalazło się ich kilka. Reszta, nie tylko o tej tematyce, jest dostępna na jej stronie na Facebooku:

@najpiękniejsze_wiersze_barbary_winiarczyk.

           

Jeśli znasz kogoś, kto ma talent, którym się nie chwali lub po prostu sami jeszcze do niego nie dotarliśmy, napisz do nas:

biblioteka@rychliki.pl

– Facebook: @Biblioteka_Publiczna_Gminy_Rychliki_i_filia_w_Jelonkach

lub zadzwoń:

– 55 248 82 02

– 55 258 80 80.