Skip to main content

Z rozsądkiem nad wodę

2018-08-10

Tegoroczne lato od samego początku rozpieszcza nas wyjątkowo wysokimi temperaturami. Kiedy wskazówka termometru pokazuje ponad 30oC naturalnym sposobem na ochłodę jest wizyta na basenie czy nad jeziorem. Co zrobić, aby wypoczynek nad woda był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny? Jak zachować się nad wodą w sytuacji zagrożenia? Oto kilka rad, które mogą uchronić nas przed poważnymi kłopotami.

Decydując się na wypoczynek nad wodą pamiętajmy, aby:
– kąpać się i pływać tylko w miejscach dozwolonych oraz strzeżonych,
– przestrzegać regulaminu kąpieliska na którym przebywamy,
– bezwzględnie stosować się do uwag i zaleceń ratownika,
– nie skakać do wody, kiedy jest się rozgrzanym np. po wysiłku czy opalaniu,
– nie kąpać się w miejscach, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy,
– nie skakać do wody (zwłaszcza na tzw. „główkę”) w miejscach nieznanych,
– nie bawić się w spychanie innych do wody z pomostów czy materacy,
– zawsze dostosować rodzaj zabaw w wodzie do umiejętności pływackich ich uczestników,
– używać dmuchanych kół czy materacy zgodnie z ich przeznaczeniem (nie wypływać na głęboką wodę, stosować się do zaleceń producenta, nadzorować korzystające z nich dzieci itp.),
– nigdy nie pływać po spożyciu alkoholu,
– zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas, zwłaszcza dzieci – ktoś może potrzebować naszej pomocy (jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości, jeżeli nie – wezwijmy pomoc),
– nie przeceniać swoich umiejętności pływackich.
Trzeba też pamiętać, że woda to żywioł, który potrafi być śmiertelnie niebezpieczny nawet na strzeżonym kąpielisku. Od początku roku w Polsce utonęło już ponad 330 osób. Najczęstsze przyczyny tych tragedii od wielu lat są niezmienne; kąpiele w miejscach zabronionych, kąpiele w miejscach niestrzeżonych oraz brawura i nieostrożność podczas przebywania nad wodą. Także alkohol jest bardzo często przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy więc, aby wybierając miejsce i sposób spędzania wolnego czasu nad wodą kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że to od nas samych zależy, czy ten wypoczynek będzie bezpieczny dla nas i naszych najbliższych.
Życząc wszystkim udanego wypoczynku nad wodą, proszę o stosowanie tych kilku zasad, które w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem powinny zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, naszym najbliższym jak innym użytkownikom kąpielisk.
Warto też pamiętać, że wszelkie uwagi i zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i porządku, w tym bezpieczeństwa i porządku na terenach przywodnych, zgłaszać można dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętać jednak należy o tym, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania sytuacji wymagających pilnej interwencji. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 112 oraz 997.

Zastępca Komendanta      
Komisariatu Policji w Pasłęku  
kom. Robert Papierowski