Skip to main content

Zdradliwy lód

2018-03-06

Mroźna aura, która towarzyszyła nam przez kilka ostatnich dni sprawiła, że większość zbiorników wodnych pokryła się warstwą lodu. Niektórych zachęca to do ryzykowania i wchodzenia na zamarznięte akweny. Trzeba jednak pamiętać, że pokrywa lodowa wyglądająca z brzegu dość solidnie, potrafi być miejscami cienka i krucha. Nigdy nie możemy być pewni, że staw, jezioro czy rzeka zamarznięte są równomiernie na całej powierzchni. Lód może być cieńszy i bardziej kruchy na przykład w miejscach, gdzie zachodzi intensywniejsza cyrkulacja wody lub występuje roślinność.

Z brzegu nie będzie tego widać, a po wejściu na lód na odwrót może być już za późno. Nie warto więc ryzykować zdrowia czy nawet życia dla możliwości poślizgania się, czy złowienia kilku ryb. Niestety, mimo wielu ostrzeżeń, w dalszym ciągu znajdują się chętni na ryzykowne zabawy na dzikich lodowiskach czy łowienie ryb „spod lodu”. Warto wspomnieć, że tej zimy już kilkadziesiąt osób w Polsce straciło życie w wypadkach związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety wśród nich były też dzieci. Pamiętajmy, że woda wychładza organizm około 20 razy szybciej niż powietrze, a już kilkunastominutowy pobyt w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii i śmierci. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu weszliśmy na zamarznięte jezioro czy staw, załamał się pod nami lód i znaleźliśmy się już w opałach, pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować nam życie:

  • zachowajmy spokój,
  • nie wykonujmy gwałtownych ruchów,
  • starajmy się za wszelką cenę nie dopuścić do wpłynięcia pod lód,
  • starajmy się wydostać z wody ostrożnie podciągając się rękoma,
  • starajmy się przebywać w lodowatej wodzie jak najkrócej,
  • po wydostaniu się na lód poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej aby rozłożyć nacisk i uniknąć ponownego załamania się lodu,
  • wzywajmy pomocy.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, pod którą załamał się lód, zacznijmy od wezwania pomocy dzwoniąc na numer alarmowy i informując o całej sytuacji. Jeżeli w zasięgu ręki mamy na przykład długi szalik, gałąź lub inny przedmiot, który możemy podać poszkodowanemu, spróbujmy udzielić mu pomocy, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo.
Aby uniknąć zagrożenia najlepiej nie ryzykować i korzystać jedynie z bezpiecznych lodowisk.

Zastępca Komendanta      
Komisariatu Policji w Pasłęku   
kom. Robert Papierowski