Skip to main content

Zimowe utrzymanie dróg inaczej

2019-02-04

Mając na uwadze intensywne opady śniegu, które miały miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, zastanawiamy się nad zmianą formuły zimowego utrzymania dróg. Jeszcze jesienią zeszłego roku na stronie BIP Urzędu Gminy Rychliki ukazało się zaproszenie do złożenia ofert na zimowe utrzymanie dróg gminnych, oferty złożyło tylko dwóch wykonawców i podpisano z nimi umowy na odśnieżanie. Wykonawcy otrzymują zakres prac i w porozumieniu z pracownikiem urzędu odśnieżają poszczególne drogi. System ten sprawdza się w przypadku mniej intensywnych opadów, jednak sprzęt będący w dyspozycji gminy (poza wykonawcami zewnętrznymi jest jeden ciągnik C60 w Gminnym Zakładzie Komunalnym) w pewnych sytuacjach może wydawać się niewystarczający.

Żeby odśnieżyć cały teren gminy, w poniedziałek 04.02.2019 r. trzy ciągniki z pługami musiały pracować po około 8-10 godzin każdy. Niestety w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie natychmiast dotrzeć do każdego miejsca w gminie, tam gdzie spadło więcej śniegu lub nawiało go z pól. Idealne rozwiązanie to ciągnik w każdej, przynajmniej większej miejscowości, co pozwoliłoby zareagować od razu i w ciągu godziny czy dwóch odśnieżyć wszystkie drogi.

Dlatego chcąc usprawnić proces odśnieżania dróg, zwracam się do mieszkańców gminy z prośbą o składanie informacji o chęci czy możliwości udostępnienia sprzętu do odśnieżania dróg gminnych. Każdy chętny otrzymałby zakres dróg do utrzymania w swojej lub sąsiedniej miejscowości, a za swoją pracę otrzymałby wynagrodzenie na podstawie podpisanej z gminą umowy. Jest okres zimowy w którym sprzęt stoi nieużywany, więc może warto skorzystać z tej formy aktywności i przy okazji trochę zarobić. Z mojej strony zapewniam, że będziemy rozmawiać z każdym chętnym i indywidualnie ustalimy zarówno cenę usług, jak i obszar działania dla poszczególnych wykonawców. Zapraszam do kontaktu z Urzędem Gminy w Rychlikach osobiście w godzinach pracy urzędu, lub telefonicznie pod numerami 55 248 8150 lub 784 028 670.

Wójt Gminy Rychliki

Zbigniew Lichuszewski